Padł pierwszy milion dolarów w amerykańskiej loterii covidowej. Polski rząd też zachęca do szczepień nagrodami

Autorzy: MS; KM • Źródło: PAP, Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia27 maja 2021 12:02

Pierwsi zwycięzcy amerykańskiej loterii covidowej zostali wyłonieni. Milion dolarów powędruje do kobiety z Ohio. Na Polaków z kolei czekają pieniądze, samochody i hulajnogi.

Padł pierwszy milion dolarów w amerykańskiej loterii covidowej. Polski rząd też zachęca do szczepień nagrodami
Czy milion dolarów przekona mieszkańców stanu Ohio do szczepień? Fot. Shutterstock
  • Pierwsi zwycięzcy loterii dla zaszczepionych przeciw COVID-19 zostali wyłonieni w amerykańskim stanie Ohio - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na "Financial Times"
  • Dotychczasowe wygrane to milion dolarów i czteroletnie stypendium na studia
  • Celem loterii jest przyspieszenie tempa szczepień przeciw COVID-19 w stanie Ohio
  • W Polsce Rząd przeznaczył 140 mln zł na program promocji szczepień przeciwko COVID-19, finansując m.in. loterię Narodowego Programu Szczepień

Władze stanu Ohio zorganizowały loterię, w której potencjalny zwycięzca to każda osoba zaszczepiona przeciw COVID-19. Nagrody będą losowane co tydzień przez pięć tygodni: jedna osoba otrzyma milion dolarów, z kolei czteroletnie stypendium na opłacenie studiów na jednym z uniwersytetów stanowych powędruje do niepełnoletniej zaszczepionej osoby.

Są pierwsi zwycięzcy

Pierwsze losowanie nagród miało miejsce w poniedziałek, jednak dopiero w środę ogłoszono zwycięzców. Milion dolarów otrzyma Abbigail Bugenske z Silverton, a czteroletnie stypendium - Joseph Costello z Englewood.

Zwyciężyć mogą mieszkańcy stanu szczepieni obecnie, a także ci, którzy szczepionkę otrzymali wcześniej. Jak dotąd prawie 5,3 mln mieszkańców stanu zaszczepiło się co najmniej pierwszą dawką. To ponad 45 procent obywateli stanu. Od momentu ogłoszenia loterii 12 maja odsetek zaszczepionych wzrósł o 6,6 procent.

W Polsce też możemy wygrać

Rząd przeznaczył 140 mln zł na program promocji szczepień przeciwko COVID-19 wśród Polaków. Jednym z systemów zachęt ma być loteria Narodowego Programu Szczepień, która rozpocznie się 1 lipca. Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, takie jak samochody hybrydowe i hulajnogi elektryczne. Finansowe bonusy mają otrzymać również gminy, które osiągną najwyższe wskaźniki zaszczepień.

Minister Michał Dworczyk w czasie jednej z ostatnich konferencji był pytany o to, czy aby zwiększyć chęć Polaków do szczepienia nie było lepszego pomysłu niż loteria i czy były prowadzone jakieś badania, które wpłynęły na decyzję o jej zorganizowaniu.

W odpowiedzi podkreślił, że prowadzone były badania i analizy w różnych grupach wiekowych na temat tego, co należy zrobić, aby zwiększyć chęć do zaszczepienia i jaka byłaby najwłaściwsza droga, aby to osiągnąć.

- Takie badania robimy na bieżąco. Nie ma jednoznacznego wskazania co należy zrobić, aby zwiększyć chęć szczepienia. To są zbyt złożone kwestie, aby odpowiedzieć jednym zdaniem albo znaleźć jeden powód, dla którego zwiększy się ilość szczepień – mówił Dworczyk.

Nie tylko Polska i Stany Zjednoczone kuszą nagrodami

Wątpliwości co do systemu zachęt stosowanych przez Rząd nie podzielają prawnicy. Małgorzata Ochwat - prawnik w Pytaniu na Śniadanie wyjaśniała, że takie rozwiązania są jak najbardziej zgodne z prawem. Stosują je też inne kraje o różnym statusie ekonomicznym.

Dla przykładu Rząd Serbii, państwa, które jest jednym z przodujących europejskich krajów pod względem odsetka zaszczepionej ludności, zdecydował, że zapłaci równowartość 25 euro każdemu ze swoich obywateli, który już zaszczepił się przeciw koronawirusowi oraz tym, którzy przyjmą preparat do końca maja. 

- Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów (25 euro) - powiedział prezydent Aleksandar Vuczić w telewizyjnej wypowiedzi. Władze chcą, aby ta nowa inicjatywa nagrodziła ludzi, którzy wykazują się odpowiedzialnością.

Z kolei prof. Andrzej Horban na antenie radia Zet podkreślał, że on sam ma nadzieję, że loteria to dobry sposób by zachęcić część osób do szczepień. – Jest tam do wygrania porządny samochód hybrydowy o czym powinni wszyscy marzyć - zaznaczył.

Dodał. Wątpliwości są takie, że nie każdy dostanie nagrodę. Jednak każdy zaszczepiony dostanie nagrodę – jest nią ochrona przed zakażeniem. To jest ta nagroda. – mówił.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum