Pacjenci ze szpitali i poradni specjalistycznych odsyłani do przychodni. Interweniuje PPOZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia30 września 2022 10:30

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia ze względu na liczne sygnały, dotyczące nieprzestrzegania zasad współpracy przez poradnie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) i szpitale, wystosowało pismo do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z prośba o interwencję.

Pacjenci ze szpitali i poradni specjalistycznych odsyłani do przychodni. Interweniuje PPOZ
Prezes PPOZ prosi o interwencję oddział NFZ. Fot. AdobeStock
  • PPOZ w nawiązaniu do zgłoszonego problemu nieprzestrzegania zasad współpracy przez poradnie AOS i szpitale wystosowało pismo do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Prezes PPOZ Bożena Janicka wskazała, że wniosek i prośbę kieruje "w związku z narastającą ilością pacjentów prowadzonych w danej chorobie przez poradnie AOS, a odsyłanych do poradni POZ
  • W piśmie pojawiła się także prośba o przypomnienie zasad postępowania w wymienionych sytuacjach

PPOZ otrzymało niepokojące sygnały

Prezes PPOZ Bożena Janicka wystosowała pismo do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w sprawie zgłaszanego problemu nieprzestrzegania zasad współpracy przez poradnie AOS i szpitale. Przy okazji prezes poprosiła o interwencję i przypomnienie zasad postępowania.

- Wniosek i prośbę mą kieruję w związku z narastającą ilością pacjentów prowadzonych w danej chorobie przez poradnie AOS, a odsyłanych do poradni POZ:

  • po kontrolne badania laboratoryjne,
  • po badania laboratoryjne przed planowanym leczeniem szpitalnym,
  • po badania laboratoryjne przed wykonaniem badań diagnostycznych, np. badań tomografii komputerowej,
  • po skierowania zalecane przez AOS lub szpitale, np. do innej poradni AOS, lub na wyznaczoną ponowną hospitalizację przez szpital – wymieniła prezes Janicka.

Wskazała także, że wykonanie wskazanych badań przez poradnie nie jest związane z udzielaniem porady przez lekarza POZ w kierunku postawienia wstępnej diagnozy. Podobna sytuacja dotyczy też odsyłania pacjenta do poradni POZ po skierowanie na ponowy transport pacjenta do poradni AOS.

Problem z komunikacją między placówkami

Szefowa PPOZ wskazuje także na kolejny problem, który wynika z powyższych wątpliwości. Dotyczy to komunikacji pomiędzy AOS a POZ.

- Odrębnym problemem, ale również związanym ze współpracą z AOS, jest informacja zwrotna dla lekarza POZ po odbytych konsultacjach, badaniach. Informacje takie często są nieczytelne i niepełne w zakresie koniecznych informacji do prowadzenia dalszego leczenia przez lekarza POZ, często takich informacji pacjent w ogóle nie otrzymuje lub otrzymuje tylko informacje ustne, co jest niewystarczające dla lekarza POZ do kontynuacji leczenia – podała prezes.

Tym samym WOW NFZ został poproszony o interwencję i przypomnienie zasad postępowania we nakreślonych sytuacjach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum