×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci z cukrzycą piszą do MZ ws. refundacji flozyn. "Mamy nadzieję, że nasz apel będzie uwzględniony"

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia25 października 2021 16:01

Cukrzyca. Rozczarowani pacjenci z cukrzycą typu 2 piszą list do wiceministra zdrowia ws. sprawie braku refundacji nowoczesnego leczenia zgodnego z wytycznymi towarzystw naukowych.

Pacjenci z cukrzycą piszą do MZ ws. refundacji flozyn. "Mamy nadzieję, że nasz apel będzie uwzględniony"
Flozyny. Chorzy na ckrzycę typu 2 piszą do wiceministra zdrowia ws. refundacji dapagliflozyny FOT. PTWP
 • Diabetycy są rozczarowani, że w projekcie listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 listopada, nie znalazła się terapia dapagliflozyną dla pacjentów z cukrzycą typu 2.
 • - To działanie wbrew wytycznym leczenia i najnowszej wiedzy medycznej - czytamy w informacji przekazanej nam przez środowisko pacjentów, m.in. zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków (PSD).
 • PSD wspólnie z ekspertami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wydało raport "Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych - analiza blisko 2 lata po refundacji"

***

Flozyny. Przełomowa terapia nie dla wszystkich chorych

- Wyczekiwana refundacja flozyn (listopad 2019) oraz inkretyn (styczeń 2020) przyniosła prawdziwy przełom. Polscy pacjenci diabetologiczni wreszcie uzyskali dostęp do bezpiecznych leków o udowodnionej skuteczności w redukcji powikłań. Pacjenci docenili ten krok Ministerstwa Zdrowia - zaznacza Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, członek komitetu sterującego raportu.

- Jednocześnie ostatnim kilkunastu miesiącom towarzyszy nasilający się niedosyt, ponieważ refundacja dotyczy wąskiej grupy pacjentów. Zdecydowanie większa ich liczba odniosłaby ogromne korzyści zdrowotne ze stosowania tych leków - tłumaczy prezes Śliwińska.

- Z perspektywy farmakoekonomicznej musimy patrzeć na stosowanie nowoczesnych terapii w kontekście zmniejszenia stosowania innych leków i zapobiegania powikłaniom sercowo-naczyniowym. Uzyskujemy bardzo duży efekt za względnie małe pieniądze. Powinniśmy traktować inwestowanie w te leki i rozszerzenie refundacji, jako inwestycję, która faktycznie przekłada się na rokowania pacjentów i długość i jakość ich życia - mówił dr hab. Maciej Niewada, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomiczneg, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. cukrzycy.

Paradoks refundacyjny, czyli mamy problem w leczeniu cukrzycy

Polskid Stowarzyszenid Diabetyków wspólnie z ekspertami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wydało raport "Ocena dostępu do nowoczesnej farmakoterapii (inhibitory SGLT-2, agoniści GLP-1) w cukrzycy typu 2 w świetle rekomendacji klinicznych - analiza blisko 2 lata po refundacji"

Pomimo zaleceń medycznych wskazujących na potrzebę leczenia inhibitorami SGLT-2 i analogami GLP-1, lekarze nie mogą przepisać leczenia refundowanego. Eksperci zauważają, że funkcjonujący w zapisach refundacyjnych poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c 8%) jest zbyt wysoki, niezgodny z rekomendowanym poziomem 7%, przez co nie pozwala na oddalenie w czasie insulinoterapii (co było intencją Ministerstwa Zdrowia).

Takie postępowanie wyprzedza i blokuje możliwość zastosowania nowych leków, które z kolei w refundacji z insuliną nie mogą być stosowane, choć nie ma to uzasadnienia naukowego - nowoczesne leki potrafią zmniejszyć dawkę insuliny, a nawet doprowadzić do jej odstawienia. - Oczekiwanie do poziomu HbA1c 8% jest z kolei jawnym działaniem na szkodę pacjenta, gdyż wraz ze wzrostem poziomu HbA1c wzrasta ryzyko zawałów i udarów - twierdzą eksperci.

Pacjenci kierują list do wiceministra

- Chodzi o leki, które rewolucjonizują zarówno leczenie, jak i podejście do leczenia cukrzycy typu 2. One zmieniają dotychczasowy obraz leczenia i podejście do leczenia pacjenta nie tylko diabetologicznego, ale też kardiologicznego, nefrologicznego i zmagającego się z otyłością - podkreśla prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Warto zrobić wszystko, by zbliżyć się do wytycznych PTD i wytycznych międzynarodowych. Warto dziś zainwestować w takie leczenie, aby potem czerpać z tego wymierne korzyści. Nie tylko kliniczne, ale również ekonomiczne i społeczne - dodaje prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

- Pacjenci oraz środowisko eksperckie mają nadzieję, że ich głos zostanie usłyszany, a wnioski z raportu uwzględnione przy kolejnych decyzjach refundacyjnych. Otwarci na dialog i współpracę, skierowali list do wiceministra Macieja Miłkowskiego z prośbą o analizę sytuacji i nadzieją, że w finalnym dokumencie refundacji ich apel zostanie uwzględniony - czytamy w komunikacie prasowym.

Czytaj też:

Flozyny. To rewolucja w leczeniu. Cukrzyca, niewydolność serca i nerki

Flozyny na niewydolność serca bez refundacji. Te leki ratują życie. Pacjenci apelują do MZ

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze