×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Pacjenci rozczarowani perspektywami leczenia za granicą - miało być inaczej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, RZ/Rynek Zdrowia07 marca 2013 10:30Aktualizacja: 07 marca 2013 10:31

Pacjenci apelują, by resort zdrowia zrezygnował z szeroko zakrojonych ograniczeń w dostępie do leczenia poza krajem, proponowanych w ramach implementacji dyrektywy unijnej ws. stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Pacjenci rozczarowani perspektywami leczenia za granicą - miało być inaczej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Przepisy proponowane w konsultowanym właśnie projekcie ustawy regulującej możliwości podjęcia terapii poza krajem za pieniądze NFZ ograniczają w dużym stopniu swobodę wyboru polskich pacjentów - na niektóre kosztochłonne zabiegi będą oni musieli uzyskiwać zgodę Funduszu.

Przeciwko takim rozwiązaniom protestują przedstawiciele organizacji pacjentów, m.in. Porozumienia 1 Czerwca. Przygotowane przez nich uwagi do nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej trafią jeszcze w tym tygodniu do Ministerstwa Zdrowia - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dyrektywa, która wchodzi w życie 25 października 2013 r., miała działać na prostej zasadzie - leczysz się, gdzie chcesz, a twój krajowy ubezpieczyciel zwraca koszty do takiej kwoty, jaką płaci w kraju. Wskazywano także że wyjazdy polskich pacjentów mogłyby np. spowodować zmniejszenie kolejek do krajowych usług medycznych.

- Jednocześnie może to skutkować zwiększeniem wydatków ponoszonych przez narodowego płatnika. I właśnie ta obawa wydaje się leżeć u źródeł obecnego kształtu ministerialnych założeń do ustawy implementującej dyrektywę, idących w kierunki ograniczenia zakresu jej stosowania w Polsce - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Andrzej Balicki, radca prawny, szef zespołu regulacyjnego DLA Piper.

Czytaj też: Implementacja dyrektywy ws. transgranicznej opieki zdrowotnej: szanse i zagrożenia

Jeżeli Polacy zaczną leczyć się w innych krajach UE, NFZ będzie musiał znaleźć dodatkowe pieniądze na pokrycie kosztów terapii poza granicami Polski. Dlatego pojawiają się propozycje ograniczeń: Fundusz będzie mógł np. odmówić zgody na leczenie za granicą, jeżeli dane świadczenie może być wykonane w Polsce w terminie "nieprzekraczającym maksymalnego dopuszczalnego czasu oczekiwania". Takie stwierdzenie budzi jednak kontrowersje, bo w jaki sposób określić wspomniany czas?

Jak wyjaśniał wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, broniący proponowanych ograniczeń w korzystaniu z tzw. dyrektywy transgranicznej przez polskich pacjentów, "trzeba mieć świadomość, że im większy wypływ środków finansowych z Funduszu na leczenie pacjentów za granicą, tym mniej będzie środków na ich leczenie w Polsce".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze