Dziennik Łódzki, RZ/Rynek Zdrowia | 27-04-2017 13:10

Pacjenci pomagają rezydentom w walce o godne zarobki

Lekarze rezydenci w całym kraju zbierają podpisy od pacjentów i osób pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników ochrony zdrowia. Rezydentów można spotkać także na ulicach.

Do tej pory lekarzom rezydentom udało się zebrać do tej pory ok. 80 tys. podpisów. Fot. Archiwum

Młodzi lekarze są wspomagani przez pacjentów, często zaskoczonych informacją ile zarabiają lekarze po studiach. Dziwią się, że lekarz po studiach otrzymuje na etacie minimalną płacę krajową, a ten w trakcie specjalizacji ma 2200 zł na rękę.

Obywatelski projekt ustawy dotyczący zarobków w ochronie zdrowia to pierwszy projekt, który połączył lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarki, ratowników medycznych i wszystkich innych pracowników ochrony zdrowia.

W projekcie zawarto propozycje wynagrodzeń dla poszczególnych grup pracowników ochrony zdrowia.

Proponuje on, by pensja lekarzy specjalistów w ciągu najbliższych trzech lat doszła do trzech średnich krajowych, a lekarzy rezydentów - do dwóch. Wszyscy inni pracownicy medyczni, w zależności od kwalifikacji i stażu pracy, mieliby zarabiać od półtora do dwóch średnich krajowych.

Po niedzielnej akcji, w której lekarze rezydenci wyszli na ulice między innymi Łodzi, jak mówił portalowi rynekzdrowia.pl Jarosław Biliński, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, udało się zebrać do tej pory ok. 80 tys. podpisów. W połowie maja pod projektem obywatelskim ustawy musi znaleźć się 100 tys. podpisów, które mają trafić do Sejmu.