Pacjenci poczekają na zwrot kosztów leczenia w Unii Europejskiej

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2014 10:40

Resort zdrowia nie chce płacić odsetek za zwłokę pacjentom, którzy z opóźnieniem otrzymają refundację wydatków na świadczenia zdrowotne udzielane za granicą.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, o wprowadzenie finansowej rekompensaty upominało się Rządowe Centrum Legislacyjne. Ostateczną decyzję podejmie w tej sprawie rząd. Rada Ministrów na najbliższym posiedzeniu 18 marca rozpatrzy projekt długo oczekiwanej ustawy transgranicznej.

Określa ona zasady, na jakich pacjenci będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w innych krajach UE. Takie prawo Europejczykom przyznała dyrektywa transgraniczna. Zgodnie z nią chory ma prawo leczyć się w dowolnym państwie UE oraz odzyskać poniesione koszty. Zwróci mu je jego ubezpieczyciel do wysokości, jaką za dane świadczenie płaci w jego kraju.

Rządowe Centrum Legislacji apelowało w trakcie konsultacji projektu, by pacjentom, którzy na zwrot kosztów leczenia będą musieli czekać, zwracać kwotę z odsetkami. Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na to rozwiązanie.

Więcej: www.gazetaprawna.pl
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum