Pacjenci piszą petycję do resortu zdrowia w sprawie sieci szpitali

Autor: rmf24.pl, MAK/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2017 11:18

Kilkanaście organizacji pacjentów (m.in. Amazonki i stowarzyszenia chorych onkologicznie) złoży petycję do Ministerstwa Zdrowia przeciwko zasadom tworzenia planowanej sieci szpitali - informuje stacja RMF.

Pacjenci piszą petycję do resortu zdrowia w sprawie sieci szpitali
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Zgodnie z projektem, sieć ma zacząć działać od lipca. Szpitale, które się w niej znajdą, będą miały zagwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Przypomnijmy, że resort zdrowia proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Zgodnie z zapowiedziami, ok. 85% środków przeznaczonych na lecznictwo szpitalne zostanie wykorzystane w ramach sieci, natomiast pozostałe środki będą dzielone w ramach konkursów.

W PSZ będą mogły znaleźć się szpitale, które mają izbę przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będzie musiała spełniać jedynie część placówek, np. szpitale onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale te muszą także mieć zawartą przez co najmniej 2 lata kalendarzowe oraz w momencie kwalifikacji umowę z NFZ w zakresie dotyczącym świadczeń, których dany szpital może udzielać w ramach PSZ.

Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie obejmującym łącznie wszystkie profile, w ramach których świadczeniodawca udziela świadczeń w PSZ. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ.

Główna uwaga organizacji pacjenckich dotyczy tego, że o tym, czy szpital wejdzie do sieci nie będą decydować opinie pacjentów.

- Kryteria włączenia do sieci nie gwarantują, że do sieci wejdą placówki spełniające najwyższe standardy - a my w takich się leczymy - mówi w stacji RMF Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe,. Dodaje, że do sieci mogą nie dostać się popularne wśród pacjentów placówki chirurgii jednego dnia.

Decyzja o tym, kiedy petycja zostanie złożona w ministerstwie, zapadnie w przyszłym tygodniu - informuje RMF.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum