Pacjenci o dyrektywie transgranicznej: rząd nas dyskryminuje

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2014 08:27

Polscy pacjenci powinni mieć prawo do leczenia za granicą zgodnie z intencją i zapisami dyrektywy, bez ograniczeń w postaci skierowań, zaświadczeń czy zleceń od lekarza potrzebnych do leczenia w Polsce, jakie chce wprowadzić rząd - czytamy w raporcie przygotowanym przez Fundację MY Pacjenci.

Pacjenci o dyrektywie transgranicznej: rząd nas dyskryminuje

25 października 2013 roku weszła w życie w Polsce i innych krajach UE Dyrektywa 2011/24/UE1 o prawach pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Dyrektywa wymaga wdrożenia przez państwa członkowskie do krajowego systemu prawnego. Dla polskich pacjentów jej zapisy pozostają martwe, ponieważ Polska nie dokonała jeszcze implementacji (projekt ustawowych zmian jest po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji zdrowia).

Fundacja MY Pacjenci wraz z Fundacją Urszuli Jaworskiej w ramach projektu promocji konsultacji społecznych w ochronie zdrowia pn. Pacjenci Decydują (jest finansowany z grantów szwajcarskich) przeprowadziły wśród organizacji pacjenckich szkolenia dotyczące dyrektywy. Zebrały także (w lutym, marcu i kwietniu) opinie na temat potrzeb i oczekiwań pacjentów w związku z jej wprowadzeniem w Polsce.

- Pacjenci uważają, że propozycja wdrożenia dyrektywy, nad którą obecnie pracuje parlament, dyskryminuje prawa polskich pacjentów do leczenia za granicą zamiast je umożliwiać - mówi Ewa Borek z Fundacji MY Pacjenci. Przedstawia również wyniki badań ankietowych:

Zdecydowana większość respondentów (83 proc.) uważa, że polscy pacjenci powinni mieć prawo do leczenia za granicą zgodnie z intencją i zapisami dyrektywy, bez ograniczeń w postaci wymaganych skierowań, zaświadczeń czy zleceń od lekarza publicznej ochrony zdrowia potrzebnych do leczenia w Polsce, jakie chce wprowadzić rząd.

Z kolei 84% respondentów uważa, że NFZ powinien zwracać koszty leczenia za granicą zgodnie z zapisami dyrektywy, bez tworzenia dodatkowych barier administracyjnych i ograniczania budżetu, jakim w danym roku dysponuje płatnik na zwrot pacjentom kosztów leczenia za granicą.

Polacy ewidentnie oczekują transparentności procedur zwrotu kosztów leczenia przez NFZ, jawności i dostępności do ogólnopolskiego jednolitego cennika procedur. Zdecydowanie sprzeciwiają się też temu, żeby decyzja w sprawie zwrotu kosztów zależała od uznania urzędników. Większość uczestników konsultacji społecznych (80 proc.) uważa, że lista procedur, na które NFZ wymaga uzyskania dodatkowej zgody nie jest uzasadniona.

Respondenci opowiadają się za stworzeniem krajowego punktu kontaktowego, gdzie pacjenci uzyskają w krótkim czasie profesjonalną, przystępną i rzetelną informację o przysługujących im prawach do leczenia za granicą, w tym także o przewidywanym zwrocie kosztów leczenia.

Więcej: mypacjenci.org

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum