Pacjenci dziękują za objęcie refundacją leku stosowanego w osteoporozie

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 18:58

Organizacje pacjentów złożyły na ręce wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego podziękowania za podjęcie decyzji o refundacji denosumabu - leku zapobiegającego złamaniom kości z powodu osteoporozy.

Pacjenci dziękują za objęcie refundacją leku stosowanego w osteoporozie
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- W imieniu Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz wszystkich chorych na osteoporozę, pragniemy wyrazić wdzięczność za wysłuchanie naszych próśb i udostępnienie leczenia, które stwarza nowe możliwości w prewencji złamań kości na tle osteoporozy oraz daje nadzieję na dłuższe samodzielne funkcjonowanie - czytamy w liście pacjentów przekazanym wiceministrowi zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu.

- Sprawność i zaawansowany wiek nieczęsto idą w parze. Spowodowana osteoporozą kruchość kości i złamania kręgosłupa czy szyjki kości udowej kończą się kalectwem, często unieruchomieniem i wielkim cierpieniem. Dla poszkodowanego to również cierpienie psychiczne wynikające z częściowego lub całościowego pozbawienia samodzielności - piszą autorzy listu.

I dodają: - Niezależność i samodzielność są wielkimi wartościami w życiu starszej osoby. Osteoporoza jest wrogiem tych wartości. Po cichu, podstępnie i bezboleśnie „zjada” nasze kości, aby ujawnić się wtedy, kiedy jest już chorobą bardzo zaawansowaną. Aby temu zapobiec, musi być wykrywana we wczesnym stadium i odpowiednio leczona.

- Zniesienie absurdalnego wymogu pierwszego złamania w przypadku kobiet oraz objęcie refundacją denosumabu dla mężczyzn pozwoli wielu osobom uniknąć groźby złamania i przedłuży im samodzielność - podkreślają pacjenci zrzeszeni w stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Jak podkreślają specjaliści, złamania kości na tle osteoporozy stanowią w naszym kraju ogromny, niedoszacowany problem medyczny i społeczny. Występują bardzo licznie, najczęściej nie są prawidłowo diagnozowane i leczone.

Według  szacunków prof. Edwarda Czerwińskiego, dyrektora Krakowskiego Centrum Medycznego, w 2015 roku było w Polsce ponad 2 mln 700 tys. złamań z powodu osteoporozy, w tym 2 mln 247 tys. złamań wśród kobiet i 463 tys. wśród mężczyzn.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum