Pacjenci do Hamankiewicza i Hartmana: nie idźcie tą drogą

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2013 20:30

Fundacja MY Pacjenci zaapelowała do stron konfliktu w sprawie etyki lekarskiej: nie dajcie się poróżnić i sprowokować, nie wchodźcie w ten prowokowany konflikt. Droga konfliktu nie jest sposobem na trwałą zmianę. Lepiej usiądźmy razem i pomyślmy, jak zmusić administrację do realnego zajęcia się problemem reform systemowych.

Pacjenci do Hamankiewicza i Hartmana: nie idźcie tą drogą
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ewa Borek, przedstawicielka Fundacji My Pacjenci, w liście skierowanym do redakcji Gazety Wyborczej, zwraca uwagę, że pacjenci wiedzą z jakimi dylematami na co dzień musi się mierzyć lekarz, i jak mało przydatny w ich rozwiązywaniu jest Kodeks Etyki Lekarskiej.

W liście tym czytamy "Pacjentom jest żal lekarzy. To system zmusza lekarzy i świadczeniodawców do funkcjonowania w warunkach stałego konfliktu wartości. Lekarz nie może leczyć, tak jak by chciał i jak mu nakazują standardy postępowania czy etyka zawodu. Lekarz jest zmuszany do działań na granicy etyki, albo wręcz nieetycznych, wobec licznych ograniczeń systemu ochrony zdrowia”

Dlatego też Fundacja uważa, że temat Kodeksu Etyki Lekarskiej, to temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę lekarzy od prawdziwego problemu jakim jest naprawa systemu ochrony zdrowia. 

"Chcielibyśmy widzieć dialog społeczny, a nie konflikt społeczny w ochronie zdrowia. Zdrowie jest jedyną dziedziną życia społecznego, w której dialogu nie ma. To, co możemy zrobić my, pacjenci, to apelować do stron konfliktu w sprawie etyki lekarskiej - nie dajcie się poróżnić i sprowokować, nie wchodźcie w ten prowokowany konflikt. Droga konfliktu nie jest sposobem na trwałą zmianę. Lepiej usiądźmy razem i pomyślmy, jak zmusić administrację do realnego zajęcia się problemem reform systemowych i jak ją oduczyć rozgrywania konfliktów między nami - interesariuszami systemu" - piszą pacjenci. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum