Pacjenci bez dostępu do darmowych badań od lekarzy rodzinnych. Problem w przychodniach

Autor: oprac. KM • Źródło: Prawo.pl, Rynek Zdrowia29 sierpnia 2022 06:56

Nowe badania na koszt NFZ w przychodni? Problem w tym, że badania, za które płaci Narodowy Fundusz Zdrowia często okazują się słabo rentowne, na granicy opłacalności, a nawet mogą wymagać dopłat od przychodni POZ.

Pacjenci bez dostępu do darmowych badań od lekarzy rodzinnych. Problem w przychodniach
Pacjenci bez dostępu do bezpłatnych badań od lekarzy rodzinnych. Problem w przychodniach Fot. PAP/Marcin Bielecki
  • Serwis Prawo.pl pisze o problemach z dostępem do nowych badań na koszt NFZ dla pacjentów. Skierowania mają wystawiać lekarze rodzinni, a dodatkowy pakiet działa od 1 lipca
  • Przyczyną problemu mają być słabe, nieopłacalne wyceny, a być może nawet konieczność dopłat do realizacji badań ze strony świadczeniodawców
  • Świadczeniodawcy wspominają też o innych problemach, w tym narzucaniu warunków realizacji umów i braku dialogu z płatnikiem

Nowe badania na koszt NFZ. Co dalej z budżetem powierzonym?

Jak zauważa Prawo.pl, w konsultacjach społecznych znalazł się projekt rozporządzenia, które w ramach budżetu powierzonego da pacjentom dostęp do diagnostyki z różnych dziedzin, konsultacji specjalistycznych, poradnictwa edukacyjnego pielęgniarskiego lub dietetycznego, czy wizyt z Indywidualnym Planem Opieki Medycznej, wyczekiwanych zwłaszcza przez pacjentów zmagających się z chorobami przewlekłymi. Realizacja projektu może się udać  m.in. pod warunkiem, że zaproponowane zostaną korzystne wyceny, a placówki, zwłaszcza te małe, będą miały odpowiednie zasoby kadrowe.

Budżet roczny na wykonanie zapisów rozporządzenia ma wynieść ok. 902,4 mln złotych i w pierwszym roku obejmie 3,2 mln pacjentów, czyli 35 procent leczonych w POZ z powodu chorób uwzględnionych w budżecie powierzonym. Opieka koordynowana ma natomiast kosztować ok. 777,7 mln zł, ale koszt ten zwiększy się o 124,7 mln zł przez wprowadzenie koordynatora w opiece koordynowanej, z której miałoby w pierwszym roku skorzystać 9,447 mln pełnoletniej populacji.

Nowe badania w przychodniach nierentowne, na granicy opłacalności

Jednak z rozmów, jakie serwis przeprowadził ze specjalistami wynika, że już w tej chwili jest problem z realizacją badań w ramach budżetu powierzonego.

Mowa o sześciu badaniach dostępnych od 1 lipca, m.in. pod kątem anty-CCP czy przeciwciał anty-HCV. Świadczeniodawcy mówią, że wyceny nie są motywujące czy nawet zahaczają o granicę rentowności. Niektórzy zauważają, że nieopłacalność badań może sprawić, że placówki POZ będą zmuszone do nich dopłacać.

Prawo.pl zapytało o sprawę Narodowy Fundusz Zdrowia. Ten jednak nie chce udzielić informacji, bo jeszcze nie zamknął się okres rozliczeniowy. Wprowadził natomiast aneksy do umów z placówkami, ale ich brzmienie nie może być zmieniane przez świadczeniodawców. Realizatorzy badań uskarżają się na brak dialogu z płatnikiem, a także krzywdzące i nierzetelne wyceny. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum