PZPPF: pacjent nie potrzebuje kilku tysięcy leków, które są najtańsze i nie ma ich w aptece

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 21 października 2019 13:25

Na sesji inauguracyjnej XV Forum Rynku Zdrowia w poniedziałek (21 października) nie mogło zabraknąć tematu dotyczącego dostępności leków. Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekonywał, że odpowiedź na pytanie co zrobić, aby leków nie brakowało jest zarazem i trudna, i prosta.

PZPPF: pacjent nie potrzebuje kilku tysięcy leków, które są najtańsze i nie ma ich w aptece
- Pacjent potrzebuje leków, które są dostępne w aptece i najlepiej, żeby były produkowane w Polsce - podkreślał Krzysztof Kopeć, prezes PZPPF podczas XV Forum Rynku Zdrowia. Fot. PTWP

- Obecnie w Polsce dyskutujemy o wskaźnikach, ocenie efektywności leczenia, natomiast w lekach widzimy totalną głupotę według tezy - dajcie nam najtaniej i będzie super! Nie jest super, bo leków wtedy nie ma. Mamy jedne z najtańszych leków w Europie spowodowało i one wyjeżdżają do Unii Europejskiej. I to jest normalna procedura - wskazywał prezes Kopeć.

- Jeśli nie będziemy racjonalnie obniżać ceny leków - nie dlatego, aby były najtańsze, co wcale nie zwiększa ich dostępności, a wręcz odwrotnie - ryzykujemy bezpieczeństwem dostaw, wypychaniem ich z Polski i sami pakujemy się w problemy. Komisja ekonomiczna, minister zdrowia i NFZ powinny patrzeć na leki refundowane w kontekście efektywności i bezpieczeństwa. Pacjent nie potrzebuje kilku tysięcy leków, które są najtańsze i nie ma ich w aptece. Potrzebuje leków, które są dostępne w aptece i najlepiej, żeby były produkowane w Polsce - podkreślał prezes PZPPF podczas XV Forum Rynku Zdrowia.

Jak przekonywał stworzono już narzędzia, aby zapobiegać wywozowi tanich leków z Polski. Ważne jest jednak także, aby monitorować wszelkie działania w tym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum