×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

PZM rozszerza protest rezydentów na inne zawody medyczne - jest decyzja

Autor: PAP, MS, RZ/Rynek Zdrowia16 października 2017 19:13Aktualizacja: 16 października 2017 19:14

Porozumienie Zawodów Medycznych, największa organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia, przejmuje protest głodowy rezydentów i przekształca w protest głodowy PZM w całym kraju - powiedział w poniedziałek (16 października) szef komitetu protestacyjnego PZM Tomasz Dybek.

PZM rozszerza protest rezydentów na inne zawody medyczne - jest decyzja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek w Warszawie przedstawiciele PZM spotkali się, by rozmawiać o sytuacji w związku z trwającym protestem rezydentów; po spotkaniu zapowiedziano rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

- Porozumienie Zawodów Medycznych, największa i najszersza organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia przejmuje protest głodowy Porozumienia Rezydentów i przekształca w protest głodowy Porozumienia Zawodów Medycznych. Ten protest rozszerza się od dnia dzisiejszego na cały kraj - powiedział po spotkaniu dziennikarzom Dybek.

Protest rezydentów - to był tylko początek?
Komitet Protestacyjny Porozumienia Zawodów Medycznych (PZM) to podmiot, który powstał wraz z rozpoczęciem protestu głodowego lekarzy rezydentów. PZM tworzy zaś kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. Protest głodowy rezydentów trwa od 2 października.

Jak podało na Twitterze PZM od tej chwili protest głodowy PR OZZL staje się protestem głodowym Porozumienia Zawodów Medycznych.

Pielęgniarka Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych, ‏ w komentarzu napisała, że aby doszło do porozumienia rząd ma tylko 1 wyjście - znowelizować lipcową ustawę o minimalnym wynagrodzeniu dla zawodów medycznych. - Ta jest gwarancją biedy - uważa Gardias.

Jak powiedział Rynkowi Zdrowia Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przyłączenie się PZM do rezydentów "uderza zdecydowanie i nieodwołalnie w tezę, że to jest protest polityczny."

- Trudno bowiem przypuszczać, że zawody medyczne, tak różne jak psycholog, logopeda czy ratownik medyczny jakoś należeli do tego samego obozu politycznego i mieli interes w obalaniu rządu - powiedział.

- To jest tak szerokie spectrum ludzi, nie mówiąc już o zawodach, z którego wyraźnie widać, że protest i postulaty, z którymi mamy do czynienia mają charakter obywatelski - podkreślił Bukiel.

Zaznaczył też, że protest ten zaczyna rozlewać się na inne miasta. Taki kierunek jest wyraźnie widoczny i na pewno będzie angażował kolejne ośrodki.

Poniedziałek (16 października) jest 15 dniem protestu głodowego rezydentów prowadzonego jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października.

Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Chcą podwyżek szybciej
Protest rezydentów już w sobotę (14 października) zaczął rozlewać się na kolejne miasta. Łącznie manifestacje odbyły się w 21 miastach Polski, kolejne miasta zadeklarowały gotowość przystąpienia do lokalnych protestów głodowych.

W sobotę przedstawiciele rezydentów złożyli pismo w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którym ponowili i przedstawili swoje postulaty. Łukasz Jankowski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL informował, że rezydenci przedstawili w piśmie prośbę o wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r.

W poniedziałek (16 września) protestujący młodzi lekarze przedstawili postulat szybszego wzrostu wynagrodzeń. - Pan minister Radziwiłł planował 1,05 średniej krajowej dla lekarza rezydenta w 2022 r. Nasz postulat w tej chwili jest taki, aby lekarz rezydent od teraz zarabiał 1,05 średniej krajowej - powiedział Jankowski.

- Jest to dokładnie przyspieszenie podwyżki zaplanowanej przez pana ministra Radziwiłła, nie żądamy tutaj niczego dodatkowego - zaznaczył.

Jak przekonuje Porozumienie Rezydentów na swojej stronie na Facebooku, "kwota 1,05 średniej krajowej od zaraz dla lekarza rezydenta - w istocie będzie jedynie waloryzacją wynagrodzeń rezydentów do poziomu z 2009 roku, a także odzwierciedla poziom zaproponowany przez Ministerstwo Zdrowia w ustawie o wynagrodzeniach minimalnych w ochronie zdrowia, wg którego mielibyśmy osiągnąć go w 2022 roku".

Renegocjacja ustawy - czy możliwa?
Rezydenci podkreślali w sobotę, że mają nadzieje, iż rządzący wykażą się dobrą wolą i pomogą uniknąć dalszej eskalacji protestu. Decyzja podjęta przez PZM w poniedziałek wskazuje, że do eskalacji protestu jednak dojdzie.

Lekarze rezydenci w poniedziałek (16 października) poinformowali też, że domagają się powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. 

W przygotowanym przez Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) obywatelskim projekcie o minimalnych wynagrodzeniach w służbie zdrowia zaproponowano, by lekarze rezydenci zarabiali dwie średnie krajowe.

To właśnie podczas pierwszego czytania tego projektu w Sejmie (przed wakacjami -red.) przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Tomasz Dybek zapowiedział, że jeśli postulaty pracowników ochrony zdrowia nie zostaną spełnione, to 2 października rozpoczną oni strajk głodowy. Projekt 20 lipca został skierowany do komisji, a w połowie września został negatywnie zaopiniowany przez rząd.

W resorcie zdrowia trwają prace na ustawą gwarantującą wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Minister Konstanty Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać, ale w sposób, który nie satysfakcjonuje lekarzy rezydentów.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia określającego dokładną wysokość wynagrodzeń rezydentów do 2019 r.

Jak podawał PAP, zgodnie z propozycją resortu rezydenci, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4013 zł brutto. W kolejnych latach wynagrodzenia rosną, w 2019 r. ich wysokość będzie między 3562 zł a 4381 zł brutto.

Lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu w życie rozporządzenia, w 2017 r. będą mogli liczyć na wynagrodzenie od 3263 zł do 4920 zł brutto. W 2019 r. wysokość ich wynagrodzeń określono na między 3562 zł a 5581 zł brutto (w zależności od specjalizacji i roku rezydentury).

Te propozycje nie spotkały się z akceptacją Porozumienia Rezydentów. Uznali m.in. że tak skonstruowane rozporządzenie dzieli środowisko rezydentów.

Grzegorz Dyjak, Katarzyna Lechowicz-Dyl - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze