PZ: ustawa o opiece medycznej nad uczniami to zbędne mnożenie przepisów

Autor: PZ/Rynek Zdrowia • • 06 lipca 2018 09:01

Od 1 września br. miałaby wejść w życie ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami, której projekt jest po konsultacjach. Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego ustawa jest  niepotrzebna, bo wszystkie zapisane w niej zagadnienia są już uregulowane innymi przepisami.

FOT. Elizabeth Albert/Flickr (CC BY 2.0); zdjecie ilustracyjne

Główna idea projektowanej ustawy to pielęgniarka lub higienistka w każdej szkole oraz dostęp każdego ucznia do opieki stomatologicznej (gabinet na miejscu lub dentobus).

Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego ustawa nie rozwiązuje żadnych fundamentalnych problemów w ochronie zdrowia (niedofinansowania, niedostatek kadr medycznych, rozbudowana biurokracja), a termin wejścia w życie ustawy jest nierealny. Podobnie jak wiele proponowanych w niej rozwiązań.

PZ odniosło się do poszczególnych zapisów projektu, zgłaszając szereg krytycznych uwag. Jedno z kluczowych zastrzeżeń dotyczy miejsca udzielania świadczeń w zakresie opisanym w projekcie. Według projektodawców w szkołach ma być zapewniona stała obecność pielęgniarki lub higienistki, co w opinii PZ jest niemożliwe do zrealizowania, zwłaszcza w małych placówkach.

Federacja wskazuje między innymi uwagę na to, że liczba uczniów niezbędna do sfinansowania jednego etatu pielęgniarki to ok. 600-700. Wykluczenie małych placówek w takiej sytuacji byłoby sprzeczne z założeniami samego projektu, którego celem ma być zapewnienie równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz do opieki stomatologicznej, czyli zapewnienie jednakowego jej poziomu, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły.

PZ zadaje też pytanie - skąd wziąć personel medyczny do pracy w szkołach, skoro dramatycznie brakuje go w szpitalach i przychodniach? Zdaniem Porozumienia Zielonogórskiego, jeśli ustawa, wymagająca wielu poprawek, miałaby w ogóle wejść w życie, to najwcześniej za dwa lata.

Więcej: www.federacjapz.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum