PZ do Prezydenta RP: konieczne dalsze zmiany w ustawie refundacyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2012 16:29

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego w liście do prezydenta RP podkreślili, że konieczna jest praca nad kolejnymi zmianami w ustawie refundacyjnej. Wyrazili też gotowość wsparcia prezydenckich doradców w tym zakresie.

"Lekarze i świadczeniodawcy opieki zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie z satysfakcją przyjmują fakt zaangażowania się Pana w rozwiązanie konfliktu będącego skutkiem wejścia w życie Ustawy refundacyjnej, czego dowodem jest podpisanie jej nowelizacji" - czytamy w liście opublikowanym we wtorek na stronie internetowej PZ.

"Z jeszcze większą satysfakcją odnotowujemy Pańską opinię, iż jest to tylko doraźna próba naprawy małego fragmentu źle przygotowanego aktu prawnego i podobnie jak Pan uważamy, że konieczna jest dalsza praca nad kolejnymi zmianami" - napisali lekarze. Dodali, że są gotowi wesprzeć "swoim doświadczeniem" prezydenckich doradców.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 23 stycznia nowelę ustawy refundacyjnej. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia jednak tylko część postulatów aptekarzy i lekarzy.

Nowela usuwa z ustawy refundacyjnej ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta. Lekarze, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją.

Jednym z niezrealizowanych w nowelizacji postulatów, jest to, aby medycy byli zwolnieni z obowiązku odnotowywania stopnia refundacji leku. Obecnie muszą go określać w przypadku leków, które mają więcej niż jeden poziom odpłatności w zależności od wskazania lub uprawnień pacjenta.

Od 1 stycznia lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Porozumienia Zielonogórskiego, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia (PFPOZ) oraz Konsylium24.pl nie określali na receptach poziomu odpłatności pacjenta za leki oraz stawiali stempel: "Refundacja do decyzji NFZ". Część pacjentów, którzy otrzymali takie recepty, nie mogła wykupić leków z przysługującą im zniżką. To forma protestu przeciwko przepisom ustawy refundacyjnej, która weszła w życie z początkiem roku.

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zaprzestali stawiania pieczątek od 16 stycznia, po tym jak nowelizację ustawy refundacyjnej przyjął Sejm. Natomiast OZZL zdecydował, że od 17 stycznia pieczątki te lekarze przystawiają nie na receptach, ale w dokumentacji medycznej pacjenta. Lekarze na receptach wypisują zaś międzynarodowe nazwy leków.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum