PZ będzie rozmawiać z ministerstwem o postulatach lekarzy rodzinnych

Autor: PZ, KR/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2011 10:39

Lekarze rodzinni skupieni w Federacji Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie spotkają się dziś (20 lipca) z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Inicjatorem spotkania jest resort.

PZ będzie rozmawiać z ministerstwem o postulatach lekarzy rodzinnych

Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie, liczy, że  tym razem rozmowa będzie owocna. - Zmniejszanie nierówności w zdrowiu społeczeństw Europy to przecież jeden z priorytetów polskiej prezydencji. Dlatego dzisiaj zaprezentujemy listę najważniejszych problemów lecznictwa rodzinnego, bo bez zmian w jego funkcjonowaniu pacjenci będą coraz dalej od standardów obowiązujących w UE - mówi.

W rozmowach lekarze zmierzają wrócić do tematu porozumienia z grudnia 2010 roku, którego gwarantem był sam premier Donald Tusk.  - W podpisanym porozumieniu NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia deklarowało uporządkowanie niejasnych przepisów związanych z POZ, tymczasem większość postulatów do dziś nie zostało zrealizowanych - podkreśla Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jak przypominają, najważniejsze postulaty lekarzy rodzinnych to:

- Zmiana prawa dotyczącego szczepień zalecanych.

Jak wskazuje PZ, wcześniejsze przepisy dawały możliwość szczepienia pacjentów szczepionkami zakupionymi bezpośrednio przez przychodnię. Od roku przepisy zmieniły się. Obecnie zalecane szczepionki pacjenci muszą sami kupić w aptece, a sposób transportowania i przechowywania ich w drodze do gabinetów, w których przeprowadzane są szczepienia, budzą obawy lekarzy. Coraz rzadziej pacjenci sięgają także po dobre zagraniczne szczepionki. Od czasu wprowadzenia tych zmian liczba szczepień zmniejszyła się nawet o 20 proc.

- Rozliczanie deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki zgodnie z obowiązującymi przepisami.

NFZ kwestionuje ważności deklaracji w przychodniach, w których lekarz odszedł z pracy (zgodnie z umową powinny być finansowane do chwili złożenia przez pacjenta deklaracji u innego lekarza).

- Jasna wykładnia umożliwiająca wypisanie recepty bez wizyty lekarskiej.

Konieczna jest nowelizacja rozporządzenia o receptach, która uwzględni wypisywanie recept zaocznie.

- Przywrócenia prof. Witolda Lukasa na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej.
Minister Ewa Kopacz odwołała profesora w czerwcu 2011 roku, nie podając przyczyn takiej decyzji.

Lekarze z PZ będą także rozmawiać na temat zwiększenia środków finansowych na podstawową opiekę zdrowotną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum