PTRM: stanowczy protest wobec niesprawiedliwego potraktowania ratowników

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia24 września 2021 13:40

"Koniec protestu, jest porozumienie z MZ" - ogłasza OZZRM. "Nie ma żadnego porozumienia, protest trwa!" - mówią ratownicy medyczni z Białego Miasteczka. Z zawartym porozumieniem nie zgadza się PTRM i dołącza do protestu. O co chodzi ratownikom medycznym?

Ratownicy medyczni podczas protestu 11 września w Warszawie PAP/Tomasz Gzell
  • Spore zamieszanie na linii ratownicy medyczni - Ministerstwo Zdrowia. Jedno się dogadali z resortem, inni nadal protestują. Jedni i drudzy wydają komunikaty i oświadczenia
  • Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski ogłosił podpisanie porozumienia z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Ratowników Medycznych
  • Ratownicy z Białego Miasteczka błyskawicznie odpowiedzieli, że nie ma żadnego porozumienia i ich protest trwa
  • W kontrze, protestujący usłyszeli od rzecznika MZ, że ministerstwo nie wie kim są i kogo reprezentują w Białym Miasteczku
  • Do protestujących dołączyło Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych, nie zgadzając się z zawartym porozumieniem

Burza wokół porozumienia części ratowników medycznych z Ministerstwem Zdrowia 

W środę - 22 września - na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska ogłosili, że dzień wcześniej podpisano porozumienie z protestującymi ratownikami medycznymi. 

- Rozmowy toczyły się od wielu tygodni i dotyczyły nie tylko kwestii finansowych. Dyskutowaliśmy także o tym, że zmiany ustawowe w systemie ratownictwa medycznego są konieczne. Chcę państwu z przyjemnością zakomunikować, że zostało podpisane porozumienie o charakterze trójstronnym. Zostało podpisane przez przedstawiciela komitetu protestacyjnego, jak i pracodawców - ogłosił minister Adam Niedzielski.

Szef resortu jednocześnie podkreślił, że w obliczu czwartej fali zawarte porozumienie z ratownikami rozwiąże problemy w kwestii obsad karetek.

Co jednak istotne porozumienie z MZ podpisał Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych. To wywołało burzę w środowisku, a część ratowników natychmiast oświadczyła, że na pakt się nie zgadza, a protest trwa. 

- Nie zgadzamy się na zawarte wczoraj porozumienie, dotyczy one części zrzeszonych ratowników, duża cześć ratowników medycznych została w nich pominięta, np osoby pracujące na SOR-ach - podkreślili ratownicy z Białego Miasteczka 2.0, należący do Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej: Burza wokół porozumienia części ratowników z MZ. "Protest trwa, niczego nie podpisaliśmy"

Ratownicy z Białego Miasteczka do ministra: nie ma porozumienia. Protest trwa

Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych dołącza do protestujących ratowników

W odpowiedzi na zawarte porozumienie stanowisko opublikowało również Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych. Oni też są przeciw porozumieniu.

- W związku z podpisanym w Ministerstwie Zdrowia w dniu 21 września 2021 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych wyraża stanowczy protest, wobec wybiórczego i niesprawiedliwego potraktowania ratowników medycznych pracujących w systemie ochrony zdrowia, a w szczególny w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - czytamy w wydanym stanowisku PTRM.

- Należy zaznaczyć, że strony które podpisały porozumienie, nie reprezentowały całego środowiska zawodowego. Stąd tym bardziej jest niezrozumiałe, że wobec odbywających się rozmów przedstawiciela strony rządowej z Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia, resort zdrowia podpisuje osobne porozumienie dotyczące tylko wybranej części naszej grupy zawodowej - napisano. (Całość stanowiska PTRM do pobrania pod tekstem)

Komitet Protestacyjny Ratowników - to ci, którzy dogadali się z MZ  - zawiesza protest

Oczywiście głos w sprawie zabrał również Piotr Dymon, przewodniczący  Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych, który w imieniu Komitetu Protestacyjnego Ratowników podpisał porozumienie z ministrem zdrowia. Twierdzi, że protest został zawieszony.

- Nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem w Polsce. Trudno, nie pierwszy raz. Dodatkowo myślę, że trzeba rozważyć i mówię to do kolegów, do wczoraj znajomych, żeby nie przestrzelić z żądaniami, żeby się nie skończyło tak, że ktoś zostanie bez pracy. Komitet zawiesił przerwę w działaniach protestacyjnych, będziemy obserwować realizację tego porozumienia, jeżeli coś będzie nie tak, wrócimy do działań. W tym momencie nie zarządzamy już protestem. Każdy działa indywidualnie - mówił Piotr Dymon dzień po podpisaniu porozumienia.

Niedługo później oświadczenie w sprawie opublikował również Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych.

- Porozumienie zostało podpisane przez Piotra Dymona "przy pełnym wsparciu osób uczestniczących w negocjacjach, jak i przewodniczących związków zawodowych wchodzących w skład komitetu protestacyjnego ratowników medycznych" - to fragment pisma. Na jego końcu jest informacja, że komitet zawiesza swój protest.

- Wypracowany w negocjacjach 30 proc. dodatek, tyczy się WSZYSTKICH pracowników medycznych z ZRM tj. ratowników medycznych, pielęgniarek oraz lekarzy. Stawka 40zł jest stawką BAZOWĄ gwarantującą MINIMALNY poziom wynagrodzenia ratownika medycznego. Tym samym ucina wszelkie możliwości stosowania rażąco niskich stawek za godzinę pracy ratownika medycznego - informuje Komitet w oświadczeniu. (całość oświadczenia do pobrania pod tekstem)

Czytaj więcej: Ratownicy wydali oświadczenie. Jest o dodatkach wyjazdowych, SOR-ach i zawodzie ratownika

To on dogadał się z MZ. "Od wczoraj nie jestem najbardziej lubianym ratownikiem. Trudno" 

Białe Miasteczko pod Kancelarią Premiera ponownie otwarte

Zagmatwana sytuacja komplikuje się tym bardziej, jeśli dodamy, że w piątek - 24 września - swoją aktywność wznowiło Białe Miasteczko, które po samobójczej próbie dokonanej podczas konferencji prasowej przed tygodniem, wyciszyło swoją działalność. 

Tu również są ratownicy medyczny, którzy wraz z kilkunastoma organizacjami zawodów medycznych i niemedycznych tworzą Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia.

Czytaj więcej: Białe Miasteczko znów otwarte. "Cichy dyżur" zawieszony. "Wracamy do aktywności" 

Czytaj więcej: Rzecznik MZ: "My nie wiemy, kogo reprezentują ratownicy w białym miasteczku"

Dodatek wyjazdowy dla ratowników. Ile zarobią? To tym MZ przekonało część protestujących

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum