PTD: leczenie cukrzycy pomijane w planach refundacyjnych

Autor: PTD/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2011 12:40

W związku z opublikowaniem nowej listy leków refundowanych, na której nie znajduje się żaden nowy lek stosowany w leczeniu cukrzycy, prof. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wystosował list otwarty w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz.

PTD: leczenie cukrzycy pomijane w planach refundacyjnych

Według prof. Leszka Czupryniaka, pomijanie drugiej pod względem częstości występowania choroby przewlekłej w Polsce, w planach refundacji leków przez Ministerstwo Zdrowia, jest racjonalnie niewytłumaczalne.

Rozwiązania, które proponuje Towarzystwo, zdaniem prezesa PTD, nie powodowałyby znacznego wzrostu wydatków na ochronę zdrowia, a przyniosłyby oszczędności w przyszłości, ponieważ optymalne leczenie przeciwhiperglikemiczne pozwala znacząco ograniczyć ogromne koszty związane z rozwojem i postępem przewlekłych powikłań cukrzycy.

Jak pisze prof. Czupryniak, w ubiegłym roku po raz kolejny ministerstwo podjęło decyzję o nierefundowaniu analogów długodziałających, w zamian proponując wprowadzenie programu terapeutycznego dla tej grupy leków. Program tej jednak do tej pory nie został wdrożony w życie.

Profesor dodaje, że od wielu miesięcy przestawia przytłaczające argumenty natury naukowej, klinicznej i finansowej za zwiększeniem dostępu chorych na cukrzycę typu 2 do leków inkretynowych. Leki te istnieją na rynku już od 4 lat, charakteryzują się wyjątkowo korzystnym profilem działania i podobnie jak analogi długodziałające uzyskały pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Towarzystwo dowodzi jednocześnie, że wprowadzenie tych leków na listy refundacyjne pozwoliłoby zmniejszyć wydatki NFZ na insulinoterapię i samokontrolę glikemii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum