PSL wyzwa ministra zdrowia do zwołania pilnego spotkania ws. ochrony zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2020 14:50

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL zaapelował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wszystkich sił politycznych o zwołania pilnego spotkania ws. ochrony zdrowia. Będziemy mogli wypracować wspólną strategię działań chroniącą zdrowie Polaków - podkreślił.

PSL wyzwa ministra zdrowia do zwołania pilnego spotkania ws. ochrony zdrowia
- Wzywamy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wzywamy wszystkie siły polityczne, ale zapraszamy też na to spotkanie pacjentów i organizacje wspierające pacjentów - podkreślił szef ludowców. Fot. PTWP

Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie na coraz gorszą sytuację epidemiczną w Polsce. Wskazywał na rosnącą liczbę osób zakażonych koronawirusem oraz małą liczbę przeprowadzanych testów. Tego dnia ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 1306 osobach zakażonych wobec piątkowego rekordu 1587 osób; ostatniej doby wykonano 13,4 tys. testów.

W ocenie lidera PSL wszystkie siły polityczne w tej sytuacji powinny usiąść przy jednym okrągłym stole i porozmawiać o ochronie zdrowia. Jak poinformował, wystosował list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z prośbą o takie spotkanie.

- Wzywamy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, wzywamy wszystkie siły polityczne, ale zapraszamy też na to spotkanie pacjentów i organizacje wspierające pacjentów - podkreślił szef ludowców.

Obecna na konferencji posłanka Bożena Żelazowska przedstawiła "mapę drogową", czyli propozycję działań związanych z epidemią COVID-19. Jak mówiła, pierwszym punktem jest zaprzestanie teleporad, bo - jak argumentowała - lekarz musi mieć kontakt z pacjentem, by móc wydać trafną diagnozę. Kolejnymi propozycjami jest stworzenie większej liczby oddziałów dla pacjentów chorych na COVID-19 oraz odpowiednie informowanie społeczeństwa o restrykcjach obowiązujących w danym powiecie czy województwie.

Szef ludowców zaznaczył w liście do ministra zdrowia, że opieka zdrowotna stanowi fundament każdego państwa. "Naszą odpowiedzialnością jako polityków jest zapewnienie Polakom dostępu do lekarza, w tym także specjalistów oraz dostęp do badań. Sytuacją niedopuszczalną jest fakt, że podstawowa opieka zdrowotna została sprowadzona do konsultacji telefonicznej, podczas której nie sposób prawidłowo zdiagnozować pacjenta. Polacy nie przestali chorować, została im ograniczona możliwość należytej diagnozy, a jak wiadomo, podstawą leczenia jest trafnie postawiona diagnoza i wdrożone leczenie" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

- Szczególnej troski wymagają też najmłodsi pacjenci, przy zamkniętych drzwiach przychodni ich rodzice często nie wiedzą gdzie szukać pomocy - dodał lider PSL.

Według niego, "stan epidemiczny, który obowiązuje w Polsce nie może służyć do powolnej prywatyzacji służby zdrowia, na co zwracają szczególną uwagę pacjenci, podkreślając, że POZ nie funkcjonuje, natomiast prywatne gabinety medyczne przyjmują pacjentów".

"Jest Pan ministrem od miesiąca, miesiąca w którym Polacy z niepokojem patrzą w przyszłość zdrowotną, swoją, swoich dzieci i rodziców. Zdrowie naszych rodaków nie powinno nas dzielić, dlatego jestem przekonany, że cała klasa polityczna włączy się w te pilne działania. Nie ma spraw ważniejszych niż życie i zdrowie Polaków" - napisał Kosiniak-Kamysz, zwracając się do ministra zdrowia.

"Proponuję pilne spotkanie ''Wspólnie dla pacjentów i ochrony zdrowia'', gdzie będziemy mogli wypracować wspólną strategię działań, chroniącą zdrowie Polaków. Jako lekarz wiem, jak ważny w leczeniu jest czas, stąd konieczne są natychmiastowe działania. Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, wszystkich klubów i kół parlamentarnych, samorządowcy, pacjenci, środowisk medycznych powinni zostać wysłuchani, a wypracowane ponad politycznymi podziałami wnioski wdrożone w życie, aby walka z koronawirusem była wygrana, a Polacy mogli leczyć się w państwowych gabinetach lekarskich" - oświadczył w liście prezes PSL.

Jego zdaniem, "walka z koronawirusem musi zostać zintensyfikowana, należy przeprowadzać dużą liczbę testów, gdyż tylko wtedy możemy poznać prawdziwy wymiar zakażeń". "Musimy odpowiedzieć, na nurtujące Polaków pytania, czy wystarczy miejsc w szpitalach jednoimiennych, specjaliści oraz dyrektorzy szpitali wskazują, że nie. Gdzie ma trafić osoba z zakażeniem koronawirusem, gdzie ma szukać pomocy, aby pacjent nie był transportowany wiele godzin" - napisał szef ludowców.

Jak dodał, konieczna jest także precyzyjna informacja ze strony ministra zdrowia o zakażeniach, a także wprowadzanych restrykcjach. "Postulujemy także stworzenie dostępnej infolinii, w której będzie można dowiedzieć się o obowiązujących i planowanych obostrzeniach" - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

"Czas jest wyjątkowy, jesień i występująca sezonowa grypa, dodatkowo wpłynie na wzrost zachorowań. Bezsprzecznie potrzebna jest profilaktyka przy grypie oraz chorobach grypopochodnych, szczepienia stanowią konieczność. Szczepienia bezpłatne i dla każdego. Niestety z doniesień medialnych wynika, że nasza służba zdrowia nie dysponuje wystarczającą ilością szczepionek, dlatego konieczny jest natychmiastowy dodatkowy zakup szczepionek. Występuje wiele problemów w ochronie zdrowia, jednak wierzę, że ponad podziałami politycznymi, we współpracy z samorządowcami, lekarzami, pielęgniarkami oraz pacjentami jesteśmy w stanie wygrać tę walkę" - zaznaczył lider PSL.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum