PSL: w rządowym programie zbyt mało zachęt do tego, by się szczepić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 18:25

Jako przedstawiciele PSL - Koalicji Polskiej deklarujemy, że jesteśmy gotowi stanowić jedną drużynę w walce z epidemią koronawirusa, to jest nasza wspólna narodowa sprawa; walka z epidemią jest naszą racją stanu - powiedział we wtorek (8 grudnia) wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.

PSL: w rządowym programie zbyt mało zachęt do tego, by się szczepić
Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL; FOT. PTWP

Na wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski, szef Centrum Analiz Strategicznych dr hab. Norbert Maliszewski oraz główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban przedstawili założenia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Jak mówił szef KPRM celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacji. Szczepionki będą darmowe i dobrowolne; według obecnych zgłoszeń można by szczepić tygodniowo 180 tys. osób.

Klimczak odnosząc się do tego programu ocenił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że nie jest on bogaty w szczegóły. - Natomiast przesłanie jest najważniejsze - zaznaczył.

Według niego, "dzisiaj wszyscy powinniśmy być jedną drużyną w walce z epidemią koronawirusa". - My jako przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego, Koalicji Polskiej deklarujemy, że jesteśmy gotowi do takiej współpracy. Jesteśmy gotowi stanowić jedną drużynę w walce z epidemią koronawirusa. To jest nasza wspólna narodowa sprawa. Walka z epidemią jest naszą racją stanu - powiedział Klimczak.

Ale - jak dodał - "mamy prośbę, wręcz wymaganie wobec premiera Mateusza Morawieckiego". - Żeby postępował uczciwie wobec opozycji, przestał kłamać, przestał manipulować i żeby wszystkie dane, które są dostępne dla niego także były dostępne dla nas, żeby zawsze w prawdziwym świetle przedstawiał sytuację, która jest związana z epidemią - podkreślił poseł ludowców.

Jego zdaniem, w zaprezentowanym programie szczepień przeciwko koronawirusowi jest zbyt mało zachęt do tego, by się szczepić. - Uważamy, że każdy Polak, który zostanie zaszczepiony na koronawirusa powinien być wolny od wszelkich obostrzeń. Nie musi nosić maseczki, może chodzić do restauracji, nie obejmują go żadne limity - stwierdził Klimczak.

Dodał, że wszystkie szczepienia powinny być bezpłatne. - Uważamy, że każdy dorosły człowiek, który sam daje się zaszczepić przeciwko koronawirusowi powinien mieć przywilej, że inne szczepionki chociażby dla jego dzieci także będą bezpłatne - podkreślił poseł PSL. Według niego oprócz przywilejów społecznych, powinny być też przywileje ekonomiczne, chociażby w postaci podatków.

- Będziemy jako PSL brać udział w konsultacjach. Zaproponujemy swoje zmiany. Między innymi zaproponujemy, aby do powszechnego szczepienia włączone były apteki - zapowiedział Klimczak. Według niego w akcję informacyjną powinien też włączyć się Kościół katolicki.

Również zdaniem posła Mieczysława Kasprzaka (PSL) szczepienia przeciw koronawirusowi powinny mieć charakter powszechny. - A do tego potrzebne jest przekonanie Polaków, że są to szczepienia bezpieczne - podkreślił Kasprzak.

Dodał, iż dziwi go zachowanie prezydenta Andrzeja Dudy. "Który tutaj staje okrakiem i nie wypowiedział się za tym, że popiera szczepienia, że odcina się od tych ruchów antyszczepionkowych, że zaszczepi się, tylko unika odpowiedzi" - zaznaczył poseł PSL.

Edyta Roś (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum