PSL składa projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2014 14:29

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, który po raz pierwszy w całości ujmuje regulacje dotyczące tego zawodu, wprowadzając m.in. stopień specjalizacji . "Tym projektem zapewniamy bezpieczeństwo pacjentom" - przekonują posłowie Stronnictwa.

Projekt przewiduje, że tytułem fizjoterapeuty będzie mogła posługiwać się osoba z ukończonymi studiami, przynajmniej licencjackimi. Osoby z tytułem technika będą musiały odbyć studia pomostowe. Projekt wprowadza także różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód.

Obecnie zawód fizjoterapeuty nie jest w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Dariusz Dziadzio (PSL) przedstawiając projekt na środowej (23 lipca) konferencji prasowej przekonywał, że zawód fizjoterapeuty jest potrzebny i niezbędny, jeśli chodzi o funkcjonowanie medycyny. Jak podkreślił, fizjoterapeuci przywracają pacjentów do normalnego funkcjonowania, przyspieszają rekonwalescencję i ich powrót do zdrowia.

Poseł dodał, że projekt został przygotowany przez PSL oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Dziadzio zauważył też, że zawód fizjoterapeuty jest usankcjonowany w 27 krajach UE, lecz nie w Polsce, mimo kilkunastoletnich prac na ustawą i kolejnych projektów, składanych w poprzednich kadencjach Sejmu. - Zawód ten jest zawodem medycznym i musi spełniać wymogi odpowiedniego zaufania i zapewniać bezpieczeństwo polskich pacjentów - przekonywał.

Prof. Zbigniew Śliwiński podkreślił, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, o którą środowisko zabiega od lat, jest konieczna dla bezpieczeństwa pacjentów. Zaznaczył, że zawód fizjoterapeuty w Polsce wykonuje blisko 50 tys. osób, lecz - jak ocenił - ich wykształcenie bywa skrajnie różne.

- Chcielibyśmy poprzez tę ustawę utrudnić dostęp do zawodu osobom, które nie mają do tego żadnych uprawnień - powiedział Śliwiński. Jak mówił, ludzie często podszywają się pod fizjoterapeutów, jak na przykład informatyk z Warszawy, który prowadził gabinet fizjoterapii i okaleczał swoich pacjentów.

- Takich przypadków moglibyśmy przytaczać bardzo wiele. Mamy nadzieję, że przyjęcie tej ustawy przez obecny parlament przy akceptacji ministerstwa zdrowia sprawi, że nasi polscy pacjenci będą leczeni i usprawniani przez fizjoterapeutów dobrze wyszkolonych i profesjonalistów - podkreślił prof. Śliwiński.

Jego zdaniem, prawne uregulowanie zawodu fizjoterapeuty spowoduje, że pacjenci będą bezpiecznie leczeni w korelacji z pełną diagnozą lekarską.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum