PSL: mamy kilka pomysłów na rozwiązanie problemów kadrowych w ochronie zdrowia

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2021 17:12

- Wprowadźmy zachęty dla specjalizacji niszowych i doprowadźmy do reformy procesu kształcenia lekarzy - proponuje poseł PSL Dariusz Klimczak.

PSL: mamy kilka pomysłów na rozwiązanie problemów kadrowych w ochronie zdrowia
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne
  • Ministerstwo Zdrowia powinno radykalnie podnieść limit przejść na specjalizacje lekarskie oraz limity przyjęć na studia medyczne - mówi poseł PSL Dariusz Klimczak.
  • PSL oczekuje też od rządu, że przedstawi reformę systemu kształcenia w Polsce. Od naboru na studia medyczne po specjalizację

- Dziś ostatni dzień kwalifikacji na specjalizacje lekarskie. To ważne, bo w Polsce wciąż brakuje lekarzy. Ten deficyt kadrowy szczególnie odczuwalny jest w pandemii - czytamy w informacji biura prasowego PSL

- Wszystkim wydawałoby się, że skoro mamy nowe postępowania kwalifikacyjne na przyjmowanie, specjalizację lekarzy, tworzenie nowym miejsc rezydenckich, że ministerstwo lawinowo, więcej takich miejsc utworzy - mówił w Sejmie na konferencji prasowej poseł PSL Dariusz Klimczak.

Co jest w rozporządzeniu ministra zdrowia

- Obecny wiosenny nabór na specjalizację lekarskie minister przewidział jedynie 13 miejsc więcej w stosunku do roku ubiegłego. Wychodzi na to, że po skończeniu specjalizacji, nawet jednego więcej lekarza w każdym województwie nie będzie - poinformował Klimczak.

- Czy tak postępuje państwo, w dobie kryzysu? Czy tak postępuje państwo w czasie, kiedy mamy ogromny niedobór lekarzy? Czy tak postępuje państwo kiedy, nerwowo próbujemy ściągać lekarzy z zagranicy, nawet takich którzy nie znają języków? - pyta poseł PSL.

- Obecny rok akademicki 2020/2021 charakteryzował się tym, że minister swoim rozporządzeniem ustalił, że jedynie 139 nowych studentów medycyny przybędzie w roku pandemii. Wtedy, kiedy codziennie wszyscy mówią, że brakuje lekarzy. Jeżeli przeliczymy to na wydziały lekarskie, to jest około 7 studentów więcej na każdy wydział - poinformował poseł Klimczak.

- Nie o takie wyniki nam chodzi. Nie o taki zwiększony nabór wszyscy zabiegali - podkreślił Dariusz Klimczak.

PSL proponuje

Jego zdaniem Ministerstwo Zdrowia musi przedstawić plan dojścia do średniej europejskiej w liczbie lekarzy. - W tym celu zwiększmy liczbę miejsc na specjalizacje i studia medyczne, wprowadźmy zachęty dla specjalizacji niszowych i doprowadźmy do reformy procesu kształcenia - powiedział Dariusz Klimczak.

Dodał: - Proponujemy, aby Ministerstwo Zdrowia przedstawiło jak najszybciej plan dojścia do średniej europejskiej względem liczby lekarzy na 1 tys. mieszkańców. Oczekujemy od ministerstwa, że radykalnie podniesie limit przejść na specjalizacje lekarskie oraz limity przyjęć na studia medyczne - zaznaczył Dariusz Klimczak.

- Oczekujemy od ministerstwa, że ustanowi system zachęt dla specjalizacji niszowych. Dla tego typu specjalizacji powinien być specjalny system zachęt - kontynuował poseł PSL. - Oczekujemy też od rządu, że przedstawi reformę systemu kształcenia w Polsce. Od naboru na studia medyczne po specjalizację.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum