×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

PSL kontra PiS ws. składki zdrowotnej rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 listopada 2013 14:41

PSL zarzuca PiS hipokryzję w sprawach rolnictwa - dowodem ma być piątkowe (22 listopada) głosowanie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego przeciwko rządowemu projektowi dot. składki zdrowotnej dla rolników.

PSL kontra PiS ws. składki zdrowotnej rolników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Sejm przedłużył w piątek (22 listopada) obowiązywanie składki zdrowotnej rolników na 2014 r. Będzie ona płacona na takich samych zasadach i w tej samej wysokości co dotychczas - wynika z ustawy. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 289 posłów, 156 było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Marek Sawicki (PSL) ocenił na wtorkowej (26 listopada) konferencji prasowej, że to kolejny dowód na hipokryzję PiS ws. rolnictwa.

- PiS mówi, że chce występować w obronie rolników, ale po raz kolejny w głosowaniu obnaża swoje prawdziwe oblicze. Wtedy, kiedy jadą na wieś, opowiadają, że są po stronie rolników i rozwoju obszarów wiejskich, ale kiedy podejmujemy istotne decyzje w parlamencie, to widać wyraźnie, że to środowisko polityczne jest najbardziej nieprzychylne wobec rolnictwa - stwierdził.

Sawicki był też pytany, co dalej, skoro obowiązywanie składki w obecnym kształcie przedłużono na rok; ocenił, że na dzisiaj brak jest warunków do dyskusji na temat oskładkowania gospodarstw poniżej 6 hektarów.

- Trudno oczekiwać opłacania składek zdrowotnych i danin publicznych od gospodarstw poniżej 6 ha, gdzie nie wystarcza środków na bieżące utrzymanie rodziny. Trzeba analizować system, być może w przyszłości zastanowić się, czy systemy ubezpieczeniowe - zdrowotne i emerytalne - nie będą oddochodowe. Ale na dzień dzisiejszy, przy tym poziomie dochodów warunków do tej dyskusji brak - powiedział polityk Stronnictwa.

TK w 2010 r. zakwestionował przepisy dotyczące opłacania składek zdrowotnych przez budżet za wszystkich rolników, niezależnie od ich dochodów. W momencie gdy uchwalono tę ustawę, nie można było obliczyć faktycznych dochodów rolnika; rząd zaproponował, by składkę zróżnicować w zależności od ilości posiadanej ziemi.

Ustawę o składce zdrowotnej rolników uchwalono w styczniu 2012 r. i początkowo miała ona obowiązywać tylko w 2012 r., czyli do czasu wejścia w życie podatku dochodowego w rolnictwie. Rząd musiał przygotować przejściowe regulacje prawne, gdyż TK wówczas dał czas na zmianę przepisów tylko do lutego 2012 r.

Ustawa zakłada, że za rolników, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 hektarów przeliczeniowych składkę zapłaci - tak jak wcześniej - budżet państwa. Natomiast rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych będą musieli płacić po 1 zł za każdy hektar za siebie, a także za domowników. Roczny koszt dla budżetu państwa z tytułu składek zdrowotnych rolników w roku 2014 oceniany jest na ok. 1 mld 753 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze