PSL: jeśli lekarze "nadal będą się stawiali, trzeba będzie podjąć inne decyzje"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 19:36

Jeżeli po nowelizacji ustawy refundacyjnej lekarze "nadal będą się stawiali, trzeba będzie podjąć inne decyzje" - powiedział były szef klubu PSL Stanisław Żelichowski komentując kontynuację tzw. protestu pieczątkowego.

Mimo przyjęcia w piątek (13 stycznia) przez Sejm zmian w ustawie refundacyjnej, która znosi kary dla lekarzy niewłaściwie wypisujących recepty, nie zamierzają oni odstąpić od protestu. Naczelna Rada Lekarska ogłosiła, że pieczątki: "Refundacja leku do decyzji NFZ" umieszczane przez lekarzy na receptach mogą być nadal jedną z form protestu.

- Jeżeli lekarze będą się "stawiali", to trzeba będzie podjąć inne decyzje. Jakie? To zaproponuje minister zdrowia - powiedział w piątek (13 stycznia) Żelichowski. Jego zdaniem lekarze powinni byli odstąpić od protestu w momencie, gdy zmianę przepisów ustawy refundacyjnej zapowiedzieli premier Donald Tusk i minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

- To w moim przekonaniu wystarczyło, ale jak chcieli mieć zapis, to mają zapis. Jeśli to w dalszym ciągu nie wystarcza, to znaczy, że towarzystwo się "wykoleiło" i trzeba inaczej rozmawiać - oświadczył polityk PSL. Zastrzegł, że nie wie, co w takiej sytuacji zaproponuje minister zdrowia. Podkreślił przy tym, że lekarz nie może być "pępkiem świata" - w centrum zainteresowania powinien być pacjent.

- Gdyby to byli zdrowi ludzie, można by to było jakoś usprawiedliwiać, ale chodzi o chorych i to przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę - powiedział Żelichowski. Przypomniał, że lekarze składają ślubowanie, zgodnie z którym są zobowiązani pomagać pacjentom, a jeśli - jak to określił - pomagają samym sobie, to powinni się zastanowić, czy powinni być lekarzami.

Żelichowski zastrzegł, że zna wielu wspaniałych lekarzy, którzy z sercem leczą pacjentów, jednak są też "lekarze związkowi" działający według innych kryteriów.

- Minister zdrowia rozmawiał z lekarzami i aptekarzami, osiągnęli kompromis, w związku z tym wszyscy zagłosowali nad zmianami w ustawie refundacyjnej, szanując te ustalenia - przypomniał polityk PSL.

Główne założenia uchwalonej w piątek noweli to: zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicja dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Sejmowa większość odrzuciła poprawkę, która wykreślała z ustawy refundacyjnej zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. Był to główny postulat Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum