PSL chce, aby NIK przedstawił raport z leczenia nowotworów w 2020 roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 17:32

Politycy PSL poinformowali w środę (3 lutego), że zwrócą się do NIK o sporządzenie raportu z leczenia onkologicznego w 2020 r. Zapowiedzieli też, że będą wnioskować do rządu o stworzenie planu dojścia do europejskich standardów leczenia chorób nowotworowych.

PSL chce, aby NIK przedstawił raport z leczenia nowotworów w 2020 roku
Zwrócą się do NIK o sporządzenie raportu z leczenia onkologicznego w 2020 r. Fot. PTWP

Komisja Europejska przedstawiła w środę plan zintensyfikowania walki z rakiem w krajach UE. Zakłada on m.in. przeznaczenie 4 miliardów euro na finansowanie programów profilaktyki, badań naukowych i leczenia chorób onkologicznych na terytorium Wspólnoty.

Dariusz Klimczak (PSL) wskazywał na konferencji w Sejmie, że w Polsce nakłady na leczenie onkologiczne są niewystarczające i trzeba to zmienić.

- Dlatego jako Klub Koalicji Polski-PSL wnioskujemy do NIK o natychmiastowe sporządzenie raportu z leczenia onkologicznego w 2020 roku - poinformował poseł. Zwrócił uwagę, że 2020 r. był szczególny z uwagi na początek walki z koronawirusem, a przez to ucierpiały pozostałe obszary leczenia, w tym onkologia.

- Po drugie, będziemy wnioskować do rządu, aby stworzył plan dojścia do europejskich standardów leczenia raka. Chodzi generalnie o 50 proc. procedur leczenia, do których nie mamy dostępu jako Polacy, a Europejczycy z powodzeniem mają do nich dostęp - mówił Klimczak.

Przekazał, że w Unii Europejskiej każdego roku 2,6 mln osób dotyka choroba nowotworowa, a 1,2 mln osób umiera z powodu raka. Klimczak alarmował, że w Polsce sytuacja jest jeszcze gorsza, ponieważ rocznie 160 tys. osób rozpoczyna zmagania z chorobą nowotworową, a aż 100 tys. osób rocznie umiera.

Zaznaczył, że już na samym początku nowej kadencji PE europosłowie PSL doprowadzili do powstania nowej komisji ds. pokonania raka.

Komisja ta - jak tłumaczył - doprowadziła do powstania nowego dokumentu - Europejskiej Strategii Pokonania Raka, która została właśnie przyjęta. Polityk PSL dodał, że program ten będzie finansowany ze środków europejskich, a jego kluczowym celem będzie wyrównanie standardów leczenia raka w UE. - Nie może być tak że kod pocztowy decyduje o tym, czy wyleczymy raka czy nie - podkreślił Klimczak.

PAP - Karol Kostrzewa

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze