PPOZ: żłobki i przedszkola należy otwierać ostatnie, inaczej grozi nam lawina zakażeń

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 17:12

Otwarcie żłobków i przedszkoli może skutkować lawiną zakażeń koronawirusem - twierdzą przedstawiciele PPOZ, i apelują do decydentów: żłobki i przedszkola należy otwierać w ostatnim etapie odmrażania, co winno nastąpić nie wcześniej jak pod koniec czerwca.

Fot. archiwum

Dlatego w związku z zapowiadanym otwarciem od 6 maja tych placówek zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o ponowne przemyślenie tej decyzji, którą nazwano "zbyt pochopną i ryzykowną".

Stanowisko PPOZ zostało przekazane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Zdrowia.

Uzasadniając swoją opinię dotyczącą nie otwierania żłobków i przedszkoli wraz z początkiem maja, PPOZ wyjaśnia, że wiadomo powszechnie, iż zdecydowana większość dzieci to albo bezobjawowi nosiciele koronawirusa  albo bezobjawowi zakażeni. Kolejny również bardzo ważny aspekt, to brak badań populacyjnych, które obrazowałyby, ilu tak naprawdę mamy zakażonych wśród naszych obywateli, ilu nosicieli, jaki jest poziom wytworzonych przeciwciał u ozdrowieńców.

Podkreślili też, że w Polsce ciągle jest za mało przeprowadzanych testów w kierunku koronawirusa.

- Uważamy, że w takiej sytuacji otwarcie żłobków i przedszkoli, jest przedwczesne, ryzykowne i nieodpowiedzialne. Zaczekajmy do czasu, kiedy otworzymy szkoły, podsumujemy kolejne etapy odmrażania naszej gospodarki, stan epidemii - apelowali lekarze PPOZ w swoim wystąpieniu do premiera i ministra zdrowia.

Zaznaczyli też, że ich zdaniem żłobki i przedszkola należy otwierać w ostatnim etapie odmrażania kraju, czyli nie wcześniej niż pod koniec czerwca. Obecnie, w związku z przekazaniem ich apelu do ww. podmiotów czekają na odpowiedź decydentów w tej kwestii. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum