×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ: zasady funkcjonowania POZ w obliczu koronawirusa - potrzebne już teraz!

Autor: jjx/Rynek Zdrowia06 marca 2020 09:50

Czasowe zawieszenie badań profilaktycznych dzieci, opracowanie konkretnych zaleceń dla szkół i placówek oświatowych, zabezpieczenie poradni POZ w środki ochrony osobistej dla personelu oraz określenie zasad telefonicznej segregacji pacjentów (triage w POZ) - to propozycje lekarzy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

PPOZ: zasady funkcjonowania POZ w obliczu koronawirusa - potrzebne już teraz!
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zdaniem Bożeny Janickiej, prezes PPOZ nie tylko szpitale i SOR-y znalazły się w ''stanie wyjątkowym'', dlatego należy pilnie opracować konkretną strategię dla działań podstawowej opieki zdrowotnej, stojącej na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem.

Z apelem o wypracowanie strategii dla podstawowej opieki zdrowotnej lekarze PPOZ zwrócili się do prezesa NFZ Adama Niedzielskiego, w związku z komunikatem Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu w sprawie obowiązku zapewnienia pacjentom 2-godzinnej Tele-porady.

Zgodnie z zaleceniami wielkopolskiego NFZ, świadczeniodawcy mieliby obowiązek informowania pacjentów przez umieszczenie w sposób widoczny i ogólnodostępny informacji w miejscu udzielania świadczeń i w siedzibie świadczeniodawców (wypełnianie tabelek).

''Znana jest nam treść zarządzeń Prezesa NFZ, gdyż ją negocjowaliśmy, ale takie stawianie sprawy w obecnej sytuacji jest nieadekwatne do tego, co powinno być rzeczywiście najpilniejszą potrzebą. Każda poradnia ma swoją linię telefoniczną i podany numer telefonu kontaktowego do rejestracji, który znany jest zarówno pacjentom (często korzystających z porad przez telefon), jak i oddziałowi wojewódzkiemu NFZ'' - podkreślają lekarze PPOZ.

Zdaniem lekarzy PPOZ w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne jest wprowadzenie wielokierunkowych działań, które zmniejszyłyby ryzyko zakażenia koronawirusem. Po pierwsze należałoby rozważyć zawieszenie profilaktyki dzieci (w szczególności wstrzymanie bilansów, a może i części szczepień), tak aby zdrowe dzieci nie przychodziły do poradni, gdzie nawet w wypadku odrębnego wejścia czy rozdzielności czasowej jest możliwość i prawdopodobieństwo zakażenia po kontakcie z chorymi.

- Personelowi medycznemu pozwoliłoby to także na zajęcie się pacjentami potrzebującymi faktycznej pomocy - podkreśla prezes Janicka.

Jej zdaniem konieczne są także konkretne zalecenia dla szkół, placówek oświatowych a także samorządu w zakresie współpracy z podstawową opieką zdrowotną. Chodzi o nieodsyłanie pacjentów do placówek POZ po zwolnienie lekarskie, co niestety zdarza się także w przypadku nastoletnich uczniów z przeziębieniem (nauczyciele żądają zwolnienia).

- Żeby pacjent mógł liczyć na naszą pomoc, konieczna jest także ochrona personelu poprzez zabezpieczenie placówek POZ w środki ochrony osobistej. Kadry medyczne POZ, których i tak już teraz dramatycznie brakuje, trzeba chronić za wszelką cenę, bo po kontakcie z osobami zakażonymi będą musiały być izolowane i poddawane kwarantannie - przekonuje Bożena Janicka.

Dobrym rozwiązaniem, według PPOZ, byłoby wprowadzenie i określenie zasad telefonicznej segregacji chorych (triage w POZ). Taki rozwiązanie polegałoby na tym, że w trakcie rejestracji telefonicznej profesjonalista medyczny (pielęgniarka, położna czy asystent medyczny) zbierałby wywiad i ustalał dalsze postępowanie w określonym schemacie zgodnie z potrzebami - dla bezpieczeństwa pacjentów, personelu, jak i usprawnienia udzielania porad.

''Na tej podstawie pacjenci byliby kierowani (bądź nie) na wizyty. Wyjątkowo pacjenci, którzy zgłaszaliby się wprost do poradni - na wejściu byliby kontrolowani, przeprowadzany byłby z nimi krótki wywiad i jeżeli byłoby to możliwe - lokalowe lub czasowe rozgraniczenie pacjentów, w zależności od ogólnego stanu zdrowia i faktycznych potrzeb. Koniecznością byłaby ścisła współpraca z innymi podmiotami POZ będącymi na osobnych kontraktach (w Wielkopolsce pielęgniarki i położne na osobnych umowach)'' - piszą w liście do prezesa NFZ lekarze PPOZ.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że wprowadzenie takich zasad jest bardzo trudne, nie każda placówka będzie gotowa do takiego działania od zaraz. To wymaga nie tylko czasu, ale i personelu, akceptacji samych świadczeniodawców, i co ważne przekonania naszego społeczeństwa -  samych pacjentów, że to dla ich bezpieczeństwa. Mimo wszystko uważamy, że należy podjąć się tego zadania, i to jak najszybciej! Wypracowanie zasad funkcjonowania POZ (nie tylko SOR- ów) ''w stanie wyjątkowym'' jest koniecznością i to już teraz! Nie za miesiąc, czy dwa! Bo może być za późno! - podkreśla prezes Janicka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze