PPOZ: szczepionki przeciwko Covid-19 będą szeroko dostępne, przy wymogu dla POZ od 50 szczepień na tydzień

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 07 grudnia 2020 16:50

"Wszystkim Polakom, nie tylko tym wybranym, w dużych placówkach i dużych miejscowościach, należy zapewnić dostęp do szczepień przeciwko COVID-19"- zaapelowali świadczeniodawcy Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jak informuje PPOZ, otrzymało dzisiaj odpowiedź, iż - mimo utrzymania ogólnych zasad zawartych w Narodowym Programie Szczepień - prezes NFZ jednoznacznie przychyla się do proponowanych przez nich rozwiązań.

PPOZ: szczepionki przeciwko Covid-19 będą szeroko dostępne, przy wymogu dla POZ od 50 szczepień na tydzień
Bożena Janicka, prezes PPOZ: Aby zapewnić wszystkim obywatelom szeroką dostępność do szczepień, konieczne jest dopuszczenie wykonywania szczepień w POZ w liczbie od 50 na tydzień. Fot. PTWP

Według lekarzy PPOZ - chcąc zapewnić wszystkim obywatelom szeroką dostępność do szczepień, konieczne jest określenie realnych warunków wykonywania planowanych szczepień tygodniowo - optymalnie około 50 sztuk szczepionek na tydzień.

- Właściwymi i głównymi placówkami wykonującymi szczepienia przeciwko COVID-19, a tym samym zapewniającymi pacjentom szeroki do nich dostęp, są placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Od lat posiadają warunki lokalowe oraz wykwalifikowaną kadrę, czego w pozostałym systemie opieki zdrowotnej nie ma - stwierdza Bożena Janicka, prezes PPOZ, cytowana w komunikacie przekazanym mediom.

Po tym jak rząd ogłosił rozpoczęcie prac nad procedurą wdrażania Narodowego Programu Szczepień, MZ i NFZ zwróciły się do podmiotów leczniczych o wyrażenie swojej opinii.

- Odnosząc się do szczegółów formularza uważamy, iż to placówki podstawowej opieki zdrowotnej (biorąc pod uwagę własne możliwości organizacyjnie: czasowe, lokalowe i kadrowe) powinny podejmować decyzję o podjęciu się tego zadania. Należy podkreślić, że z racji funkcjonowania e-zdrowia (e-recepta, e-skierowanie) podstawowa opieka zdrowotna jest podłączona do platformy P1, co oznacza, że sprawy informatyczne są możliwe do zrealizowania - mówi Bożena Janicka.

Podkreśla, że każda liczba wykonanych szczepień, nawet mniejsza niż 50 (ze wzgledów na ograniczone możliwości małych placówek) jest istotna dla skutecznego opanowania pandemii. - Trzeba jasno zaznaczyć, że każdy ośrodek podstawowej opieki zdrowotnej ma profesjonalny personel szczepienny, który sam potrafi określić wydolność w zakresie organizowania szczepień przeciwko COVID-19 - zaznacza Bożena Janicka.

Zdaniem lekarzy PPOZ - przeprowadzanie szczepień w soboty czy niedziele również należałoby pozostawić do decyzji podmiotu leczniczego, gdyż jest to uzależnione od zapotrzebowania, czyli zgłaszających się pacjentów do szczepienia, podobnie jak szczepienie w domu chorego w uzasadnionych medycznie przypadkach.

W piśmie do prezesa NFZ lekarze PPOZ zwrócili też uwagę na inną istotną kwestię, jaką jest finansowanie szczepień. W ich ocenie - konieczna jest stawka jednostkowa za każde wykonane szczepienie ambulatoryjnie i osobno w domu chorego, pozwalająca na  zatrudnienie obecnego personelu w godzinach dodatkowych oraz dodatkowej osoby koordynującej  i dla celów informatycznych.

Wnioskując o uwzględnienie powyższych uwag, lekarze PPOZ otrzymali dzisiaj odpowiedź, iż - mimo utrzymania ogólnych zasad zawartych w Narodowym Programie Szczepień - prezes NFZ jednoznacznie przychyla się do proponowanych przez nich rozwiązań.

- Oznacza to, że każdy ośrodek, chcący zaszczepić swoich pacjentów, będzie miał takie możliwości. Zarówno organizacja personelu, pomieszczeń, jak i liczby szczepień będzie tak naprawdę zależna od danej placówki POZ. Jest to bardzo dobra wiadomość, szczególnie dla mieszkańców najmniejszych miejscowości, którzy powinni mieć dostęp do szczepień u siebie - podkreśla Bożena Janicka i dodaje, że informacje w tym zakresie mają być zamieszczone na stronie NFZ w postaci pytań i odpowiedzi.

Czytaj też: Szczepienia przeciwko Covid-19: lekarze rodzinni chcą złagodzenia kryteriów naboru świadczeniodawców

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum