PPOZ: rozważmy dodatkowe ubezpieczenia dla palaczy

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 28 marca 2014 10:00

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia proponuje rozważenie dodatkowych ubezpieczeń dla osób palących oraz przeznaczenie części środków z akcyzy z wyrobów tytoniowych na leczenie palaczy.

Jest to odpowiedź lekarzy rodzinnych z PPOZ na obrady marcowej Sejmowej komisji zdrowia w sprawie szkodliwości palenia tytoniu oraz programów zdrowotnych pomagających Polakom pozbyć się tego problemu.

Lekarz rodzinny prowadząc swojego pacjenta - palacza - wykaże się czujnością onkologiczną, ale przy równoczesnym, czynnym udziale pacjenta, który musi być świadomy konsekwencji palenia papierosów - oceniają lekarze z PPOZ.

Porozumienie przypomina, że Sejmowa komisja zdrowia ponownie debatowała nad sprawozdaniem z realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Według założeń program ma zapewnić skuteczne i efektywne propagowanie stylu życia wolnego od dymu tytoniowego. Powinien pomóc palącym w trwałym zerwaniu z nałogiem, jak i ograniczyć negatywne następstwa biernego palenia oraz przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej o szkodliwości palenia i wdychania dymu.

- Palenie zawsze odbija się na zdrowiu osoby palącej. Jednak skoro sami już decydujemy się na palenie, czyli na niejako "sport ekstremalny" musimy liczyć się również z konsekwencjami utraty zdrowia. Dlatego należałoby pomyśleć, jak w tej sytuacji zabezpieczyć zdrowotnie osoby palące. Jak stworzyć im możliwość dodatkowego ubezpieczenia od chorób odtytoniowych. Leczenie raka płuc czy innych poważnych schorzeń to długi i kosztowny proces - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W walce z paleniem, największe znaczenie ma motywacja palacza do zerwania z nałogiem. Nikotyna uzależnia zarówno psychicznie jak i fizycznie, a siła jej narkotycznego uzależniania jest taka sama jak heroiny.

- Najlepszą, ale też najbardziej bolesną metodą, jest rzucić palenie natychmiast. Jest to trudne, ponieważ występuje głód nikotynowy, szczególnie silny przez pierwsze 48 godzin, po porzuceniu nałogu - to bolesne doświadczenie, ale warto - dodaje Jarosław Król z PPOZ.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum