PPOZ prosi o interwencję premiera i MZ ws. zaświadczeń o braku zakażenia Covid-19 u dzieci

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 01 września 2020 14:37

W związku z rozpoczęciem roku szkolnego niektóre z placówek wymagają dostarczenia zaświadczeń wykluczających zakażenie koronawirusem u swoich uczniów. Ma to być warunek dopuszczenia ich do zajęć. Rodzice i opiekunowie dzieci o wystawienie takiego zaświadczenia zwracają się do lekarzy rodzinnych. Tymczasem wystawienie zaświadczenia o tym, że dziecko nie jest zakażone Covid-19 nie jest możliwe bez wykonania testu na obecność wirusa - podkreślają lekarze PPOZ.

PPOZ prosi o interwencję premiera i MZ ws. zaświadczeń o braku zakażenia Covid-19 u dzieci
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Przedstawiciele Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do premiera Mateusza Morawickiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z prośbą o interwencję w tej sprawie.

- Chodzi o to, aby żłobki, przedszkola i szkoły zaprzestały wymagania od dzieci i młodzieży dostarczenia powyższych zaświadczeń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśnia Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

W ostatnim czasie lekarze PPOZ mają bardzo dużo takich próśb. Rodzice chcą, aby lekarz poświadczył, iż objawy występujące u ich dziecka, takie jak na przykład kaszel czy kichanie, nie są wynikiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lecz przewlekłej choroby układu oddechowego. - My absolutnie nic takiego poświadczyć nie możemy! Po pierwsze - obecne prawo nie przewiduje wydawania takich zaświadczeń, a po drugie - nawet gdybyśmy mieli je traktować jako ogólne zaświadczenia o stanie zdrowia, to ich wystawienie ze względów medycznych nie jest możliwe bez wykonanego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - tłumaczy Janicka.

Lekarze PPOZ liczą na pomoc premiera oraz ministra zdrowia, do których zwrócili się z prośbą o ostateczne rozstrzygnięcie problemu.

- Mamy nadzieję, że żłobki, przedszkola i szkoły przestaną domagać się zaświadczeń, które nie mogą być traktowane jako gwarancja zdrowia dziecka. Bo nawet jeśli cierpi ono na przewlekłą chorobę układu oddechowego, nie oznacza to, że objawy nie pokrywają się z tymi, jakie wywołuje COVID-19. Wykluczenie, bądź potwierdzenie obecności koronawirusa nie jest możliwe bez wcześniejszego wykonania testu - dodają lekarze PPOZ.

Wystąpienie lekarzy PPOZ skierowane zostało także do Dariusza Piątkowskiego, ministra Edukacji Narodowej oraz Marleny Maląg, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, resortów odpowiedzialnych za zapewnienie bezpiecznej nauki i opieki nad dziećmi oraz młodzieżą.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum