PPOZ: pogłębia się niedofinansowanie POZ

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 21 lipca 2014 17:23

21 lipca Parlament podejmie dalszą debatę nad pakietem ustaw zdrowotnych, którego zapisy i dotychczasowe procedowanie budzi wiele kontrowersji i uzasadnionych złych emocji - przypomina PPOZ w oświadczeniu.

Lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia zwracają uwagę, że coraz większą zmorą polskich pacjentów stają się kolejki po świadczenia zdrowotne. Dlatego w polskim parlamencie gwałtownie przyspieszyły prace legislacyjne, które jeszcze przed wakacjami sejmowymi mają doprowadzić do uchwalenia ustaw wprowadzających tzw. "pakiet kolejkowy" i "pakiet onkologiczny".

- Uchwalony ostatnio plan finansowy NFZ na rok 2015 wiąże się de facto z dalszym obniżaniem finansowania podstawowej opieki zdrowotnej. Pogłębia się niedofinansowania POZ. Rośnie też dysonans pomiędzy lecznictwem zamkniętym (szpitale), a lecznictwem otwartym (POZ i AOS). Plan finansowy Funduszu nie przewiduje również na realizację "pakietu kolejkowego" i "pakietu onkologicznego" żadnych dodatkowych środków. Zauważyła to nawet Rada Społeczna NFZ. Taką konstrukcję planu negatywnie ocenił także  Business Centre Club - przypomina Bożenna Janicka, prezes PPOZ.

- PPOZ już od kilku lat uprzedzało, że jeżeli nie oprzemy swojego systemu ochrony zdrowia na podstawowej opiece zdrowotnej i nadal będziemy pompować środki finansowe w szpitale i AOS, niezwykle rozdrobnioną  opiekę specjalistyczną, dojdzie - prędzej czy później - do załamania publicznego finansowania ochrony zdrowia - dodaje Andrzej Masiakowski, strateg PPOZ.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum