PPOZ o projekcie zarządzenia Funduszu ws. dostępności do AOS

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2020 11:40

Zdaniem lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia porady konsultacyjne, po których pacjent kierowany byłby do dalszego leczenia w poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, powinny być podstawą funkcjonowania Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS).

Fot. Archiwum

Jak podkreśla w komunikacie prasowym PPOZ, w uzasadnionych medycznie sytuacjach ''specjalistyka'' przejmowałaby pacjentów w opiekę przewlekłą. To zdaniem lekarzy Porozumienia jedyny sposób na uregulowanie dostępności do AOS.

NFZ opublikował projekt zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju AOS i poprosił o wyrażenie opinii na ten temat m.in. lekarzy PPOZ.

W odpowiedzi przesłanej do Adama Niedzielskiego, prezesa NFZ oraz Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, lekarze PPOZ wskazali, iż konieczne jest uregulowanie dostępności do poradni Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) - nie tylko w zakresie nowo planowanych dodatkowych świadczeń, ale już funkcjonujących poradni.

''W przeciwnym wypadku pozostawienie na dotychczasowych zasadach funkcjonowania AOS-ów spowoduje tylko tworzenie się nowych kolejek, które są generowane przez stronę podażową. Proponowane w projekcie rozwiązanie, owszem, zwiększy ilość wykonywanych usług i finansowania, ale budzi wątpliwość czy rzeczywiście poprawi dostępność do świadczeń pacjentom faktycznie ich potrzebujących" - komentują lekarze PPOZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum