PPOZ negatywnie o projekcie standardu leczenia bólu: biurokracja i brak konkretów

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2018 09:10

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie zaopiniowali projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. standardu organizacyjnego leczenia bólu.

Według szacunków z powodu przewlekłego bólu cierpi około 27 procent populacji, a w odniesieniu do osób powyżej 65. roku życia - 55 proc. populacji. Fot. Archiwum

W piśmie skierowanym do szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego zwrócili uwagę na to, że wskazany kierunek zmian po pierwsze – rozbudowuje mocno już rozrośniętą biurokrację, po drugie - nie wprowadza faktycznych (konkretnych) regulacji dotyczących postępowania w określonym rodzaju bólu, po trzecie - przesuwa leczenie bólu z wyższych etapów sytemu (AOS i szpitale) do podstawowej opieki zdrowotnej - przy jednoczesnym braku wskazania sposobu finansowania tej zmiany w POZ.

Jak przypomina PPOZ, według szacunków z powodu przewlekłego bólu cierpi około 27 procent populacji, a w odniesieniu do osób powyżej 65. roku życia - 55 proc. populacji. Ustawa o prawach pacjenta w art.20a gwarantuje pacjentom prawo do leczenia bólu, każdemu choremu.

Przy czym podstawowym miejscem prowadzenia terapii przeciwbólowej ma być podstawowa opieka zdrowotna. Postępowanie przeciwbólowe w AOS i w szpitalu ma być prowadzone dopiero w sytuacji nieskuteczności terapii przeciwbólowej prowadzonej w POZ.

- Standard postępowania przeciwbólowego jest znany każdemu lekarzowi POZ. Jest on też w praktyce stosowany i przestrzegany w placówkach medycznych. Projektowane rozporządzenie tego standardu ani nie opisuje, ani nie zmienia. Jedyne co wprowadza to obowiązek dokumentowania prowadzonej terapii nie w historii choroby pacjenta, lecz na Karcie Oceny Nasilenia Bólu. Stanowić to będzie dodatkowe biurokratyczne obciążenie pracy zespołu podstawowej opieki zdrowotnej, co przy istniejących brakach kadrowych opiniować należy wysoce negatywnie - podkreślają lekarze PPOZ.

Lekarze widząc potrzebę leczenia bólu uważają, że proponowane rozwiązania i sposób ich wprowadzania są niedoprecyzowane.

- Absurdalna byłaby wszak sytuacja, w której Karta Oceny Nasilenia Bólu wypełniana byłyby w przypadku pacjenta skarżącego się na niewielki ból gardła, w związku z przechodzonym przeziębieniem. Biorąc pod uwagę deficyty kadrowe w podstawowej opiece zdrowotnej postępowanie takie nie jest możliwe w codziennej praktyce lekarza - podnoszą.

Lekarze i świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia oczekują ponownej głębokiej analizy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego leczenia bólu i realnego podejścia do faktycznego problemu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum