PPOZ: nadal rekomendowane są maseczki w przychodniach i szpitalach

Autor: • Źródło: PAP23 maja 2022 13:44

- Niestety, z dnia na dzień zauważaliśmy masowe odchodzenie od maseczek i to także w podmiotach leczniczych - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka, przypominając, że mimo zniesienia stanu epidemii, wciąż noszenie maseczek w przychodniach, szpitalach i aptekach jest obowiązkiem.

PPOZ: nadal rekomendowane są maseczki w przychodniach i szpitalach
Lekarze rodzinni przypominają o obowiązku noszenia maseczek w przychodniach i szpitalach Fot. Shutterstock
  • Dotychczas obowiązujący stan epidemii w Polsce, 16 maja został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego
  • Wraz z tą zmianą został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w publicznych miejscach zamkniętych z pewnymi wyjątkami
  • Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zwraca uwagę, że nastąpiło masowe odchodzenie od maseczek, nawet tam gdzie są wymagane, czyli w przychodniach, szpitalach czy aptekach

Obowiązek noszenia maseczek w przychodniach i szpitalach

Po 16 maja obowiązek noszenia maseczek został zniesiony w publicznych miejscach zamkniętych, z wyjątkiem przychodni, szpitali, aptek i innych ośrodków zajmujących się świadczeniami zdrowotnymi.

Lekarze PPOZ zwracają uwagę na to, że zniesienie stanu epidemii nie oznacza, że zagrożenie całkowicie minęło.

- Niestety, z dnia na dzień zauważaliśmy masowe odchodzenie od maseczek i to także w podmiotach leczniczych. Tymczasem, jak wynika z rekomendacji Rzecznika Praw Pacjenta, który "otworzył drzwi" do odwiedzin chorych na oddziałach szpitalnych - maseczki to nadal obowiązek i to przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego. Tak samo powinno być w przychodniach - podkreśla prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Prezes PPOZ apeluje, by nie zapominać o "dobrych przyzwyczajeniach z czasów pandemii".

- Nie tylko o zakładaniu maski (jeśli nasza odporność jest niższa lub sami możemy być zagrożeniem dla innych - (...), ale także o higienie rąk (myciu i dezynfekcji) oraz o niekumulowaniu się w tłumie, jeśli nie jest to konieczne - podkreśla Janicka.

Stan epidemii zniesiony. Od 16 maja obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego

Obowiązujący w Polsce od 20 marca 2020 r. stan epidemii został zastąpiony 16 maja stanem zagrożenia epidemicznego.

Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek.

Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostały obowiązkowe. Od 16 maja nie ma jednak pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Stan zagrożenia epidemicznego, jak zapowiedział na początku maja minister zdrowia Adam Niedzielski, ma zostać utrzymany co najmniej do września. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum