PPOZ: i znowu nowelizacja

Autor: RZ,PPOZ/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2014 11:59

Sejmowa Komisja Zdrowia ponownie pracowała nad poprawkami do nowo poprawionej i podpisanej noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która min. stawia na pediatrów i internistów ze szpitali w POZ. Lekarze rodzinni, którzy ostro krytykowali ustawę liczą, że może teraz Komsija poprawi to co wcześniej "zepsuto".

Prezydent RP podpisał uchwaloną przez Sejm nowelę 30 kwietnia, a już teraz Sejmowa Komisja Zdrowia ponownie obraduje nad tą samą ustawą, poprawka do poprawki - zauważa Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w komunikacie prasowym przekazanym portalowi rynekzdrowia.pl

Lekarze rodzinni z PPOZ mają wątpliwości czy wszystkie konsekwencje przyjętych zmian zostały przemyślane. Według Porozumienia prawdopodobnym ich skutkiem będzie "nie poprawa dostępu do świadczeń lecz jej pogorszenie, szczególnie w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej".

Jak twierdzi Bożena Janicka, prezez PPOZ, od 1 stycznia 2018 roku możliwość wykonywania funkcji lekarza rodzinnego straci około 3 tysiące lekarzy, tylko dlatego, że posiadają inne specjalizacje niż medycyna rodzinna, pediatria lub choroby wewnętrzne, a tylko takie osoby zgodnie z nowelą ustawy będą mogły udzielać świadczeń w POZ.

- Po znowelizowaniu ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych zostanie praktycznie zlikwidowana medycyna rodzinna. Podstawowa opieka zdrowotna przestaje sprawować opiekę nad rodziną, za to zostanie podzielona na część pediatryczną i internistyczną - przekonuje prezes PPOZ.

Dodaje: - Znaczących ruchów przyrostu kadr prawdopodobnie nie będzie. Pediatrzy i interniści nie opuszczą szpitali, a młodzi lekarze mają wiele i to bardzo kuszących ofert, ale nie z Polski. Tym samym, nie przybędzie lekarzy w POZ. Zmienią się co najwyżej szyldy na gabinetach lekarzy POZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum