PPOZ domaga się pilnych zmian w ustawach o sporcie i oświacie

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2019 13:45

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zwróciła się do ministra zdrowia o udzielenie odpowiedzi na pismo skierowane przez lekarzy i świadczeniodawców skupionych wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w sprawie podjęcia pilnych zmian w ustawach o sporcie i oświacie tak, aby nie każda dodatkowa aktywność fizyczna była uznawana za uprawianie sportu (do czego potrzebne jest orzeczenie lekarskie).

PPOZ domaga się pilnych zmian w ustawach o sporcie i oświacie
Jak przekonuje PPOZ, chodzi o kondycję i zdrowie polskich dzieci Fot. Archiwum

Zdaniem PPOZ, kolejne nowelizacje prawa w zakresie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży oraz uprawiania sportu mogą negatywnie wpłynąć na kondycję i zdrowie młodych Polaków. Uwagi w tej sprawie lekarze PPOZ przedstawili ministrowi zdrowia. Z prośbą o wsparcie swoich działań zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Popieramy aktywność fizyczną dzieci i młodzieży, która wpływa pozytywnie na ich zdrowie i rozwój, dlatego z wielkim niepokojem przyjmujemy wprowadzane zmiany, które zrównały każdy rodzaj aktywności fizycznej wykraczający poza ramy programu edukacji szkolnej, z uprawianiem sportu. Jest to prosta droga do coraz gorszej kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży, do plagi otyłości czy deformacji kręgosłupa" - argumentowała w piśmie do premiera prezes PPOZ Bożena Janicka.

"W naszej ocenie konieczne jest podjęcie pilnych zmian obecnych ustaw tak, aby nie każda dodatkowa aktywność fizyczna była uprawianiem sportu, do czego potrzebne jest orzeczenie lekarskie. Jako środowisko lekarzy rodzinnych liczymy na wsparcie naszych działań i pozostajemy do dyspozycji" - dodała.

Wystąpienie lekarzy PPOZ, decyzją sekretarza stanu Michała Dworczyka, szefa KPRM, zostało przesłane do ministra zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska oraz udzielenie odpowiedzi na pismo PPOZ i przekazanie jej do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum