PPOZ apeluje do MZ ws. polityki kadrowej w ochronie zdrowia

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 21:14

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie zaopiniowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia ws. limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny.

Zaapelowało także do Bartosza Arłukowicza o wsparcie apelu PPOZ skierowanego do premiera RP w sprawie podjęcia działań ponadresortowych i stworzenie długofalowej polityki kadrowej w ochronie zdrowia.

W ocenie pracodawców ochrony zdrowia resortowy projekt w sprawie limitu przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny nie tylko nie zmniejsza narastającej od lat luki pokoleniowej lekarzy, ale nie zapewnia nawet bieżącej, naturalnej wymiany kadr i ich napływu do realizacji nowych zadań, jakie stawia resort nie bacząc na wiekowość pracujących lekarzy.

W wystąpieniu do Premiera RP Porozumienie zaznacza, że w przeciwieństwie do wielu państw, które na mocy decyzji rządu albo kształcą (np. Kanada) specjalistów adekwatnie do potrzeb zdrowotnych swoich obywateli albo (np. Niemcy, Szwajcaria) "importują" wykształconych lekarzy, resort zdrowia w Polsce nie prowadzi w kwestii kształcenia kadr żadnej polityki. To, co stanowi w Polsce politykę kadrową, jest wypadkową polityk poszczególnych uczelni. Te natomiast kierują się własnymi potrzebami dydaktycznymi. Tymczasem państwo polskie musi podwoić liczbę miejsc na uczelniach medycznych.

Zdaniem Walnego Zgromadzeniea Delegatów PPOZ konieczne jest poszerzenie możliwości kształcenia kadr lekarskich aby w optymalny sposób zabezpieczyć potrzeby zdrowotne polskiego społeczeństwa. Za szczególnie pilne uznać należy uzupełnienie kadr lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej.

 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum