POZ: propozycja zmian prawnych w zakresie szczepień ochronnych

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 12 października 2011 10:01

W Ministerstwie Zdrowia odbyło się kolejne, trzecie spotkanie zespołu ds. opracowania zmian systemu organizacji POZ. Prace zespołu zostały przedłużone do 30 października.

POZ: propozycja zmian prawnych w zakresie szczepień ochronnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, sprawa deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki POZ została przekazana jeszcze we wrześniu do dalszych prac legislacyjnych, jako projekt nowelizacji ustawy, wypracowanej przez członków zespołu na poprzednich spotkaniach.

- W trakcie spotkania, które odbyło się 10 października, nie było już mowy o kolejnych zmianach w zapisach dotyczących deklaracji wyboru, pomimo ponownej próby podjęcia tematu przez przedstawicieli Federacji PZ. Minister zdrowia jeszcze we wrześniu nadała bieg sprawie deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki POZ i projekt ustawy trafił na ręce premiera z prośbą o przyspieszenie prac w tej kwestii - informuje w przysłanym komunikaie dr Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Na spotkaniu omówiono natomiast kwestie proponowanych zmian prawnych w zakresie zalecanych szczepień ochronnych. PPOZ powtórzyło, że opowiada się za zapewnieniem równego dostępu dla wszystkich zarejestrowanych podmiotów działalności leczniczej do zakupu w hurtowniach szczepionek i innych produktów medycznych niezbędnych do wykonania usługi medycznych.

Według PPOZ szczepionki zarówno obowiązkowe jak i zalecane, dla bezpieczeństwa ich stosowania, muszą mieć całkowicie zabezpieczony i nadzorowany transport i przechowywanie z zachowaniem łańcucha chłodniczego wymaganego ustawą i zaleceniami producenta.

Dr Janicka dodaje, że zostanie opracowana propozycja zmian prawnych w zakresie, zapewnienia równości dostępu do zakupu w hurtowniach dla zarejestrowanych placówek medycznych produktów medycznych dla celu wykonywania usług oraz zapisów realizacji szczepień zalecanych jako niegwarantowanych ubezpieczeniem usług medycznych.

- Opracowany projekt zostanie przesłany do członków zespołu. Dlatego temat ten będzie nadal obszarem dalszych prac - mówi prezes PPOZ.
.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze