POZ. Koordynowana opieka w podstawowej opiece zdrowotnej. Pilotaż się skończy i co dalej?

Autorzy: PW; oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia20 sierpnia 2021 16:53

30 września zakończy się pilotaż opieki koordynowanej w placówkach POZ. A już 1 października powinniśmy korzystać z takiej opieki u wszystkich lekarzy rodzinnych w kraju. Z tym może jednak być problem.

POZ. Koordynowana opieka w podstawowej opiece zdrowotnej. Pilotaż się skończy i co dalej?
Koordynacja opieki w POZ jest bardzo potrzebna. FOT. PTWP
  • Problemy z upowszechnieniem opieki koordynowanej w placówkach POZ mogą być związane nie tylko z brakiem finansowania, ale też nadmierną sprawozdawczością
  • Pilotaż POZ Plus dowodzi zalet koordynacji opieki nad pacjentem, w tym ułatwienie dostępu do profilaktyki chorób i edukacji zdrowotnej
  • Programy koordynowanej opieki są także znakomitą okazją do wprowadzania do systemu nowych zawodów w ochronie zdrowia, które mają odciążać lekarzy

Przypomnijmy, że w ramach pilotażu POZ Plus pacjenci byli przebadani i zakwalifikowani do określonych grup zagrożenia zdrowotnego w oparciu bilanse zdrowia. Do pilotażu przystąpiły 43 placówki, głównie duże przychodnie.

Program na razie sprawdza się w większych placówkach

- Wydaje się, że w takiej formule w jakiej pilotaż zaproponował opiekę koordynowaną nie jest ona do upowszechnienia w całym kraju. Natomiast warto korzystać z wdrożonych tam rozwiązań, wprowadzających konsultacje pomiędzy specjalistami a lekarzem POZ, szybszy dostęp pacjenta do specjalisty oraz świadczenia edukacyjne, jak spotkania z dietetykiem, które okazały się ogromnie popularne i dawały satysfakcję pacjentom - mówił w czerwcu, podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskiego.

Okazało się jednak, że przy rozwiniętej sprawozdawczości programu POZ Plus, okazał się trudny czy wręcz niemożliwy do realizowania przez mniejsze placówki.

Niestety, problemów z planowanym od 1 października br. upowszechnieniem opieki koordynowanej w placówkach POZ może być więcej. Jak podaje portal prawo.pl w budżecie NFZ nie przewidziano dotychczas pieniędzy na ten cel.

W najbliższą środę (25 sierpnia) odbędzie się spotkanie zespół ds. reformy podstawowej opieki zdrowotnej. Być może wtedy zapadnie decyzja o dalszych losach koordynowanej opieki w POZ.

Pilotaż POZ Plus wypadł obiecująco

O tym, że program opieki koordynowanej w POZ powinien być wdrażany w ogólnopolskiej skali świadczy wspomniany przebieg pilotażu takiego rozwiązania.

- Zakładam, że placówki, które brały udział w tym pilotażu oczekują dziś klarownej informacji, co dalej, gdy ich rola w pilotażu się skończy, ale są też gotowe do kontynuacji tego modelu opieki nad pacjentem - mówiła w czerwcu dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, zastępca przewodniczącego Rady NFZ.

Dodała: - Ten pilotaż, to także początek poszukiwania rozwiązań dla placówek podstawowej opieki zdrowotnej, które być może nie będą mogły realizować sprawdzanego modelu, ale byłyby chętne prowadzić opiekę koordynowaną w mniejszym zakresie.

Zgodnie z ustawą o POZ, opieka koordynowana polega na zintegrowaniu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, obejmujących wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, środków komunikacji elektronicznej lub publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych.

Nowe zawody w ochronie zdrowia prowadzą pacjenta w systemie

Dr Gałązka-Sobotka wskazuje, że pilotaże opieki koordynowanej należy rozumieć jako poszukiwanie rozwiązań, które bez względu na miejsce zamieszkania, status społeczny pacjenta dadzą mu równy dostęp do porównywalnej jakości diagnostyki, profilaktyki i leczenia.

Programy koordynowanej opieki są także znakomitą okazją do wprowadzania do systemu nowych zawodów w ochronie zdrowia, które mają odciążać lekarzy.

- Wśród tych profesji pojawia się, m.in. asystent pacjenta. To określenie, które NFZ zastosował w przypadku koordynowanej opieki nad osobami ze stwardnieniem rozsianym. Nowym zawodom, w tym koordynatorowi opiek przypisujemy, między innymi obowiązki związane z organizacją procesu leczenia i prowadzeniem pacjenta w systemie - powiedziała w wywiadzie dla Rynku Zdrowia dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum