PO proponuje m.in. darmowe szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2018 14:45

Samorządy nie są w stanie same udźwignąć polityki senioralnej, konieczne jest wsparcie centralne, w tym nowe ustawy - podkreślił marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO). Poparł wprowadzenie postulowanego przez PO programu "Polska Seniora".

Wojciech Saługa; - Samorządy same nie udźwigną polityki senioralnej. Fot. Archiwum

W środę (23 maja) w siedmiu różnych częściach woj. śląskiego parlamentarzyści PO rozmawiali na temat polityki senioralnej.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała podczas konferencji prasowej w Chorzowie, że to zakończenie pierwszego etapu konsultacji programu, w którym znalazły się m.in. bon na opiekę nad seniorami, darmowe szczepienia, senioralny budżet obywatelski, czy nowe propozycje w sprawie emerytur.

Posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz uważa, że obecnie można mówić o "dyskryminacji" seniorów w Polsce. - Geriatria została wyrzucona, czy też nie załapała się, do sieci szpitali, seniorzy mają dziś droższe leki niż mieli przed objęciem władzy przez PiS - wyliczała.

Marszałek Saługa zauważył, że konsultowany właśnie program parlamentarnego zespołu "Polska Seniora" jest tożsamy z realizowanym już - na poziomie regionalnym - programem "Śląskie dla seniora".

Jak zapewnił, wojewódzki samorząd jest w kontaktach z seniorami bardzo aktywny. 

- Samorządy same nie udźwigną polityki senioralnej, stąd konieczne będzie wsparcie ustawowe, centralne (...) Potrzebne nam jest uzbrojenie w ustawy i rozwiązania systemowe, żeby seniorom żyło się w Polsce lepiej, łatwiej, godniej, bezpieczniej i zdrowiej - zaznaczył marszałek Saługa.

Posłanka Krystyna Szumilas mówiła o propozycji bonu opiekuńczego w wysokości 1 tys. zł. Dzięki niemu osoby opiekujące się niesamodzielnymi seniorami mogłyby łączyć to z pracą. PO proponuje też tzw. urlop wytchnieniowy - dwa tygodnie w roku - dla opiekuna osoby wymagającej opieki. W tym czasie opiekę nad seniorem przejęłoby państwo.

W dziedzinie zdrowia seniorów Platforma proponuje m.in. darmowe szczepienia przeciwko grypie. W programie duży nacisk partia kładzie się na profilaktykę, diagnostykę i rehabilitację, z wykorzystaniem telemedycyny - mówiła posłanka Beata Małecka-Libera.

Krzysztof Konopka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum