PAP/Rynek Zdrowia | 13-11-2017 14:48

PO: pracujemy nad ustawą wprowadzającą czek opiekuńczy

Trwają konsultacje nad projektem Platformy Obywatelskiej "Polska Seniora"; to będzie nasza oferta programowa, którą będziemy wdrażać w życie, gdy dojdziemy do władzy - podkreśliła w poniedziałek (13 listopada) autorka projektu, posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Fot. Fotolia

- Nie wystarczy dać seniorom kilka "stówek" na święta, licząc, że to załatwi problemy osób starszych - zaznaczyła Okła-Drewnowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Kielcach, gdzie parlamentarzyści świętokrzyskiej PO podsumowali dwuletnie rządy PiS.

Poinformowała, że trwają prace nad programem polityki senioralnej, który zapewni osobom starszym pomoc w różnych obszarach ich życia. - Kiedy są zdrowi i bardzo aktywni, to trzeba ich wesprzeć przez np. wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku, czy Rad Seniora - dodała.

Okła-Drewnowicz podkreśliła, że w przygotowywanym projekcie poruszony zostanie temat rozwiązania problemu cen za leki. - Dzisiaj osoby starsze zostały oszukane, ponieważ usłyszeli, że dla każdego seniora powyżej 75. roku życia leki będą za darmo. To jest kłamstwo, bo nie wszystkie leki i nie dla każdego będą bezpłatne - tłumaczyła posłanka. Zwróciła uwagę, że w tej kwesti seniorom "trzeba zaproponować rozwiązanie solidarne, powszechne i sprawiedliwe".

PO zapowiada, że w swoim projekcie zaproponuje stworzenie warunków, które umożliwią chorym seniorom, jak najdłuższy pobyt w miejscu ich zamieszkania. - Przygotowaliśmy ustawę wprowadzającą czek opiekuńczy. Dzięki niemu będzie można zapłacić np. za opiekę nad osobą starszą, w przypadku, kiedy ktoś ma dzieci zobowiązane do alimentacji, a one nie mogą się zająć swoją mamą, tatą. Wtedy takim czekiem będzie można zapłacić za opiekę - wyjaśniła Okła-Drewnowicz.

Posłanka PO zaznaczyła, że konsultacje dot. projektu "Polska Seniora" prowadzone są we wszystkich województwach w kraju. W tym roku parlamentarzystka planuje odwiedzić region podkarpacki i małopolski.

- Po nowym roku spotkamy się w kolejnych województwach, a na zakończenie przedstawimy program dla seniorów, który będzie napisany przez nich samych - poinformowała.