PO: nie ma już powodów do protestów lekarzy i aptekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 18:32

Ustały wszelkie powody do protestów środowiska lekarskiego i aptekarskiego - obecnie recepty powinny być wypełniane prawidłowo - ocenili w piątek (13 stycznia) posłowie Platformy Obywatelskiej, komentując przyjętą przez Sejm nowelizację ustawy refundacyjnej.

Wiceszef sejmowej komisji zdrowia Maciej Orzechowski (PO) przekonywał na konferencji prasowej w Sejmie, że ustawa refundacyjna wraz z jej nowelizacją to nowoczesne rozwiązanie. Jego zdaniem lekarze i aptekarze osiągnęli swoje cele, bo rządzący usunęli z niej zapisy, które zaskoczyły te dwa środowiska.

- Ustały już wszelkie powody do tego, aby środowiska aptekarskie i lekarskie mogły protestować. Od piątku recepty powinny być wypełniane prawidłowo - powiedział Maciej Orzechowski.

Jak zaznaczył, w myśl nowych przepisów lekarze nie będą karani za niesprawdzanie, czy pacjent jest ubezpieczony czy nie, natomiast aptekarze nie będą karani za realizowanie błędnie wypisanych recept.

Maciej Orzechowski podkreślił, że od momentu wejścia w życie przyjętych w piątek (13 stycznia) przepisów recepty powinny być wypełniane prawidłowo, a wówczas aptekarze będą mogli je realizować.

- Istotą ustawy refundacyjnej wraz z jej nowelizacją jest większa dostępność leków dla pacjentów, a także sprawienie, by leki były tańsze i to zarówno z punktu widzenia prywatnego interesu pacjenta, a także ze społecznego punktu widzenia, bo w końcu Narodowy Fundusz Zdrowia też wydaje środki publiczne - ocenił poseł.

Andrzej Orzechowski (PO), członek sejmowej komisji zdrowia, zwracał uwagę, że podmioty, które najmocniej odczuły i będą odczuwać wejście w życie ustawy refundacyjnej, czyli koncerny farmaceutyczne, nie protestowały przeciwko nowym regulacjom.

- Nie słyszałem o proteście żadnego z tych podmiotów, mimo iż będą współpłacić i mimo, iż wyniku negocjacji cenowych leki staniały o 10 proc. - podkreślił.

Główne założenia uchwalonej w piątek (13 stycznia) noweli to: zniesienie kar dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty oraz abolicja dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie noweli ustawy refundacyjnej.

Sejmowa większość odrzuciła poprawkę, która wykreślała z ustawy refundacyjnej zapisy nakładające na aptekarzy odpowiedzialność finansową za realizację recept zawierających błędy popełnione np. przez lekarzy. Był to główny postulat Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum