×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

PO i Nowoczesna proponują zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB do 2021 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia09 stycznia 2018 16:32

Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do 2021 r. zakłada przygotowany wspólnie przez PO i Nowoczesną projekt ustawy, który we wtorek (9 stycznia) ma zostać złożony w Sejmie. Środki te mają pochodzić m.in. z ograniczenia przewidzianych przez rząd wydatków na budowę strzelnic.

PO i Nowoczesna proponują zwiększenie nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB do 2021 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wspólnie z klubem Nowoczesna składamy projekt ustawy mówiący o zwiększeniu finansowania systemu ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do roku 2021 - powiedział na wtorkowej (9 stycznia) konferencji prasowej szef sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO).

Propozycja PO i Nowoczesnej zakłada stopniowe zwiększanie nakładów na służbę zdrowia z budżetu państwa średnio o 6,7 mld złotych rocznie. Środki te mają pochodzić z ograniczenia wydatków budżetowych na inne cele - w tym roku m.in. na Wojska Obrony Terytorialnej i budowę strzelnic.

- Naprawdę ważniejsze jest to, aby w szpitalach byli lekarze i nie zamykano oddziałów, niż budowanie strzelnic w każdym powiecie - przekonywał Arłukowicz.

Zapowiedział, że jeszcze we wtorek posłowie PO i Nowoczesnej zgłoszą odpowiednie poprawki do projektu tegorocznej ustawy budżetowej.

Marek Ruciński (Nowoczesna) wyraził nadzieję, że propozycja zyska poparcie sejmowej większości. - Liczymy, że ustawa, którą wspólnie z Platformą Obywatelską chcemy złożyć, zmieni znacznie i w sposób dobitny sytuację - i pacjentów, i potencjalnych pacjentów, czyli wszystkich Polaków - podkreślił polityk.

Arłukowicz przypomniał też, że Platforma zapowiadała złożenie w Sejmie wniosku o wotum nieufności dla ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.  - Rozumiem, że wielomiesięczne, od października, protesty lekarzy rezydentów, dołączające się kolejne grupy lekarzy, pacjentów, ale także internautów doprowadzają dzisiaj do finału akcję "Radziwiłł do dymisji" - powiedział poseł Platformy.

- Minister Radziwiłł powinien był odejść już wiele tygodni temu. Być może to pozwoliłoby załagodzić spór w systemie ochrony zdrowia - dodał Arłukowicz.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze