PO i IP chcą m.in. refundacji antykoncepcji, szczepień HPV i zabiegów in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2019 20:24

Walka z przemocą domową, refundacja antykoncepcji i zabiegów in vitro, edukacja seksualna i wprowadzenie w szkołach programów uwzględniających prawa człowieka, w tym min. prawa osób LGBT - to niektóre postulaty deklaracji, którą przyjęto na zakończenie sobotniej (26 stycznia) konwencji PO i IP.

PO i IP chcą m.in. refundacji antykoncepcji, szczepień HPV i zabiegów in vitro
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sygnatariusze deklaracji, wśród których byli m.in: szef PO Grzegorz Schetyna, liderka Inicjatywy Polska (IP) Barbara Nowacka, politycy oby formacji oraz inni uczestnicy konwencji "Kobieta, Polska, Europa" zobowiązali się m.in. do skutecznej egzekucji alimentów, rozszerzenia profilaktyki zdrowotnej, refundacji szczepień HPV, przywrócenia wysokiego standardu opieki dla kobiet w ciąży oraz okołoporodowej. "Przywrócimy wsparcie finansowe państwa w pokonywaniu bezdzietności, w tym in vitro" - głosi dokument.

Kolejne zapowiedzi "Deklaracji Styczniowej" dotyczą wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach oraz dostępnej i refundowanej antykoncepcji, a także przywrócenia antykoncepcji awaryjnej, dostępnej bez recepty oraz "uporządkowania sposobu korzystania z klauzuli sumienia".

W deklaracji jest także mowa o zapewnieniu "instrumentów i środków finansowych potrzebnych, by godzić rodzinę z pracą", w tym: żłobków, przedszkoli, domów opieki dla seniorów, domów opieki dziennej, świetlic edukacyjnych, a także promowaniu urlopów ojcowskich, w tym gwarancji dwóch miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców.

Na końcu deklaracji znalazł się apel "do wszystkich sił politycznych i społecznych o podjęcie współpracy, by równość stała się jednym z priorytetów polskiej polityki". 

Marta Rawicz

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum