PO deklaruje jedność ws. rządowego projektu ustawy dot. in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2015 22:25

Posłowie PO, również ci znani z konserwatywnych poglądów, deklarują wolę prac w Sejmie nad rządowym projektem ustawy o leczeniu niepłodności dot. in vitro. Temat zapłodnienia pozaustrojowego pojawił się na środowym posiedzeniu zarządu Platformy.

PO deklaruje jedność ws. rządowego projektu ustawy dot. in vitro
Fot. Archiwum

W środę również na temat prac w Sejmie nad ustawami dotyczącymi in vitro premier Ewa Kopacz rozmawiała z konserwatywną częścią posłów PO.

Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki zadeklarował po posiedzeniu zarządu, że Platforma chce pracować nie tylko nad projektem rządowym, ale też niektórymi propozycjami poselskimi. - Projekty skrajne, najbardziej radykalne należy odrzucić - zaznaczył Halicki.

Według niego, "skrajne" propozycje to projekt PiS zakazujący tworzenia embrionów ludzkich poza organizmem kobiety, a także projekt SLD ustawy o świadomym rodzicielstwie, który poza kwestiami zapłodnienia pozaustrojowego przewiduje także refundację środków antykoncepcyjnych i legalizację aborcji na życzenie kobiety do 12. tygodnia ciąży. Wiodącym projektem w Sejmie miałby być projekt rządowy.

Wcześniej w środę premier Kopacz spotkała się ze swymi konserwatywnymi kolegami partyjnymi. Uczestnicy spotkania, z którymi rozmawiała PAP, deklarowali wolę prac w Sejmie nad rozwiązaniami ustawowymi dotyczącymi in vitro. - Uważam, że należy pracować na projektem rządowym, ponieważ on wprowadza pewne ograniczenia. Rozwiązania dotyczące ochrony zarodków są bardzo korzystne, zwłaszcza przy obecnym, zupełnym braku tej ochrony w polskim prawie. Korzystne są także ograniczenia związane z handlem czy eksperymentami na zarodkach - powiedział PAP Jacek Tomczak.

Przyznał jednak, że są w rządowym projekcie rozwiązania, które budzą jego wątpliwości. Chodzi m.in. o tworzenie nadliczbowych zarodków.

Za dalszymi pracami nad rządowym projektem opowiada się też Elżbieta Achinger. - Rządowy projekt to jest jakiś punkt wyjścia do dyskusji, ale na pewno jakieś poprawki będziemy chcieli jeszcze do niego złożyć. Jest tam kilka rzeczy związanych np. z przebiegiem samej procedury in vitro - powiedziała posłanka PO. Przyznała jednocześnie, że pozytywne jest doświadczenie dwóch lat funkcjonowania rządowego programu refundacji zapłodnienia in vitro.

Ostateczne stanowisko PO w tej sprawie projektów dotyczących in vitro ma zostać wypracowane na czwartkowym posiedzeniu klubu Platformy.

Pierwsze czytanie pięciu projektów dotyczących zapłodnienia in vitro odbędzie się w czwartek po południu. Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o leczeniu niepłodności zakłada, że z procedury in vitro będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Zabronione ma być tworzenie zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. W procedurze tej zapłodnionych mogłoby być nie więcej niż sześć komórek jajowych.

Więcej zarodków można byłoby tworzyć, gdy kobieta ukończy 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania - współistniejąca z niepłodnością inna choroba lub wcześniejsze dwukrotne nieskuteczne leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.

Zgodnie z rządową propozycją zarodek będzie można przekazać na rzecz anonimowej biorczyni. Do takiego dawstwa mają być przekazywane też zarodki, których oboje dawcy zmarli, także zarodki przekazane do banku komórek rozrodczych i zarodków w celu ich przechowywania, jeśli od tego dnia minie 20 lat.

W porządku obrad są też liberalne projekty SLD: nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz projekt Twojego Ruchu nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, a także propozycję PiS.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum