PO chce, żeby programem 500+ objąć wszystkie dzieci z niepełnosprawnościami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 października 2016 14:00

Platforma Obywatelska chce, by programem 500+ objąć wszystkie dzieci niepełnosprawne - poinformowała wiceszefowa klubu PO Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci PO ma złożyć jeszcze w czwartek (27 października) - dodała.

PO chce, żeby programem 500+ objąć wszystkie dzieci z niepełnosprawnościami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- PO uważa, że wszystkie dzieci powinny być objęte programem 500+, dlatego ta nasza nowelizacja, dotyczy ona dzieci niepełnosprawnych - mówiła podczas konferencji w Sejmie Mrzygłocka.Wiceszefowa sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdalena Kochan podkreśliła, że "mniej więcej od czerwca" u marszałka Sejmu czeka projekt ustawy autorstwa PO, który zakłada objęcie programem 500+ wszystkich dzieci.

- Trwa między nami a panem marszałkiem korespondencja dotycząca rożnego rodzaju - według pana marszałka, braków w naszej ustawie, naszym zdaniem niekoniecznie braków, ale ponieważ sytuacja z dziećmi niepełnosprawnymi nasila się, postanowiliśmy fragmentarycznie potraktować niektóre z zapisów tego projektu ustawy, przede wszystkim te, które dotyczą dzieci z niepełnosprawnością - mówiła Kochan.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Wsparcie można otrzymać także na pierwsze dziecko, ale jedynie w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. Jednak w sytuacji, gdy rodzina wychowuje dziecko z lekkim stopniem niepełnosprawności w wieku 16-18 lat, świadczenie na pierwsze dziecko przysługuje wówczas, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza 800 zł.

- Uznajemy, że każde dziecko i każda rodzina, która ma dziecko z niepełnosprawnością taką pomocą bez względu na dochód w rodzinie winna być objęta, a dzieci między 16. a 18. rokiem życia bez względu na stopień niepełnosprawności także tą pomocą powinny być objęte - dodała.

- To ma szczególny wymiar wtedy, kiedy pani premier i, jak wiemy z kuluarów, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zastanawia się nad formą - nie umiem użyć innego słowa niż to właśnie - "przekupowania" mam, żeby donaszały i rodziły dzieci, które jak wiadomo po badaniach prenatalnych, do samodzielnego życia zdolne być nie mogą - zaznaczyła.

Jak podkreśliła Kochan, projekt nowelizacji ustawy, który zostanie w czwartek złożony, to odpowiedź PO na "tego rodzaju niekonstytucyjne (zdaniem polityków Platformy) rozwiązania" i zarazem wsparcie rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością.

Na początku października rząd zaproponował program wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji, m.in. tych, które wychowują dzieci z niepełnosprawnościami. Po tym, jak Sejm odrzucił obywatelski projekt komitetu "Stop aborcji", zakładający całkowity zakaz przerywania ciąży, premier Szydło przedstawiła trzy zobowiązania rządu ws. ochrony życia. Powstanie program wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne, środki na jego realizację od 2017 r. mają być zabezpieczone w budżecie; ma być też przeprowadzona akcja promująca ochronę życia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze