PAP/Rynek Zdrowia | 03-10-2019 16:00

PO chce przeznaczać 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem

Platforma Obywatelska będzie przeznaczać 0,5 proc. PKB na walkę ze smogiem - zapowiedział w czwartek (3 października) szef warmińsko-mazurskiej PO, poseł Jacek Protas. Dodał, że tym sposobem do 2030 r. uda się wyeliminować wszystkie kopcące kominy, zanieczyszczenia ze spalin i lokalnych kotłowni.

FOT. anatoly_l/Flickr.com. (CC BY-SA 2.0)

Podczas konferencji w Olsztynie Protas powoływał się na dane ministerstwa zdrowia pokazujące, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce ok. 37 tys. ludzi. - To tak, jakby umarło miasta wielkości Ełku. Od czterech lat rząd PiS nie zrobił nic, by zapobiec temu zjawisku. Pieniądze europejskie, które są zabezpieczone na ten cel nie są używane. 10 miliardów euro przeznaczonych na ten cel jest cały czas zamrożone - wskazał.

Jak mówił, "to niedopuszczalne w kontekście także tego, że Polska sprowadza 20 milionów ton węgla rocznie, w tym z Rosji prawie 13 milionów ton". - Z jednej strony zamyka się ruch graniczny, bo się ma fobię antyrosyjską, a z drugiej strony kupuje się bardzo chętnie węgiel rosyjski - dodał Protas.

Przypomniał też, że PO złożyła dwa lata temu w Sejmie projekt ustawy przewidujący, że na walkę ze smogiem przeznaczonych zostanie 0,5 proc. PKB. - Tym sposobem możemy do 2030 r. wyeliminować wszystkie kopcące kominy, a przecież smog to niska emisja, zanieczyszczenia ze spalin oraz kominów domków jednorodzinnych, wielorodzinnych i lokalnych kotłowni. Jesteśmy przygotowani do tego, by zapobiec zjawisku trucia Polaków również w takich regionach jak Warmia i Mazury, bo przecież smog nie jest tylko problemem Śląska, Krakowa czy Warszawy. Szczególnie wiosną czy jesienią odczuwamy to zjawisko na własnej skórze - wskazał.

Agnieszka Libudzka (PAP)