PO: Bartosz Arłukowicz ma zostać szefem komisji PE ds. walki z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2020 17:24

Europoseł PO Bartosz Arłukowicz został kandydatem Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na przewodniczącego komisji specjalnej Parlamentu Europejskiego ds. walki z rakiem - poinformowali w środę (16 września) w Brukseli politycy tego ugrupowania.

PO: Bartosz Arłukowicz ma zostać szefem komisji PE ds. walki z rakiem
Parlament Europejski; FOT. Wikimedia Commons

- Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, a raczej nie ulegnie, to przejmujemy stery speckomisji onkologicznej w PE - powiedział dziennikarzom w Brukseli Arłukowicz. - Taka komisja to wielkie wydarzenie w PE dlatego, że po raz pierwszy zajmiemy się stricte tematem raka i onkologii.

Już wcześniej w efekcie uzgodnień między parlamentarnymi frakcjami ustalono, że stanowisko przewodniczącego komisji przypadnie chadekom. Arłukowicz zaznaczył, że 1,3 mln ludzi rocznie w Europie umiera na raka i jest to wyzwanie, które stoi przed politykami nie tylko krajowymi, ale też europejskimi.

- Chcemy stworzyć zarys standardów, żeby wszyscy pacjenci, w całej Europie, mieli równy dostęp do wiedzy medycznej, do innowacyjnych leków, do nowoczesnych sposobów terapii - opisywał swoją wizję prac komisji polityk.

Szef delegacji PO w europarlamencie Andrzej Halicki mówił, że Platforma wywiązuje się z obietnic, że będzie miała przedstawicieli na różnych szczeblach kierownictwa PE i grupy politycznej. Przypomniał, że Ewa Kopacz jest wiceszefową PE, Jan Olbrycht jest wiceprzewodniczącym frakcji EPL, a teraz PO będzie miała swojego szefa komisji w PE.

Poza Arłukowiczem w komisji znajdzie się europosłanka PO Ewa Kopacz oraz Adam Jarubas z PSL. - W Polsce 25 proc. zgonów spowodowane jest chorobami nowotworowymi. Chcieliśmy, żeby Europejczycy mieszkający w Europie Środkowo-Wschodniej, jak i ci z Zachodu, mieli dostęp do najnowszych technologii, najnowszych leków. Żeby mieli jednakowe szanse na wyzdrowieni" - podkreślała była premier.

Każdy kraj europejski sam ustala swój budżet na ochronę zdrowia oraz procedury, które finansuje. W bardziej zamożnych państwach chorzy mogą liczyć na nowocześniejsze terapie.

- Mamy świadomość, że ochrona zdrowia jest kompetencją państw członkowskich, ale interwencja w obszarze tak wielkiego wyzwania, jakim jest walka z rakiem jest zadaniem, które trzeba podjąć w skali Europy - przekonywał Jarubas.

Komisja ds. walki z rakiem ma zacząć prace w przyszłym tygodniu i wówczas dojdzie do formalnych wyborów ws. jej prezydium. O jej powołaniu PE zdecydował w czerwcu. Komisja ma 12-miesięczny mandat, który może być przedłużony.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum