PFRON zapowiada większe wsparcie dla osób z autyzmem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 12:16

Osoby z autyzmem oraz ich bliscy będą mogli liczyć na większe wsparcie - zapewniła w poniedziałek (13 maja) w Poznaniu prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg. Więcej środków ma być m.in. na programy informacyjne dla rodziców i opiekunów osób ze spektrum autyzmu.

PFRON zapowiada większe wsparcie dla osób z autyzmem

Marlena Maląg wzięła udział w zorganizowanej w poniedziałek w Poznaniu konferencji "Do twarzy mi nie tylko w niebieskim. O barwach wokół autyzmu w codziennej komunikacji".

- W przestrzeni publicznej mamy coraz więcej osób ze spektrum autyzmu. Jako PFRON wspieramy osoby z różnymi niepełnosprawnościami; w ramach realizowanych programów konkursowych są zadania, gdzie można uzyskać dofinansowanie dla osób z autyzmem. Za chwilę będziemy konsultować konkursy na rok 2020; wiemy, że jest taka potrzeba, by było więcej programów informacyjnych dla rodziców i opiekunów osób ze spektrum autyzmu - powiedziała Maląg.

Jak podkreśliła, niebawem zostanie zaprezentowane "systemowe rozwiązanie dotyczące pomocy autystom", nad którym pracuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

- My również rozważamy możliwość wyodrębnienia osobnej działki dla placówek, które pomagają osobom z autyzmem w konkursach na 2020 rok. Pomoc autystom to tak naprawdę pomoc jeden na jeden, jest to pomoc o wiele droższa. Mamy świadomość, że środki, które otrzymują takie placówki są czasami zbyt małe w stosunku do potrzeb - powiedziała Maląg.

Dr Aneta Wojciechowska ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem ProFUTURO podkreśliła, że liczba osób ze zdiagnozowanym autyzmem sukcesywnie rośnie. - W ostatnich latach połowa dzieci, które do nas trafiały, były diagnozowane jako dzieci z autyzmem, ale w 2018 roku było to już ponad 60 proc. dzieci. Większa liczba osób ze stwierdzonym autyzmem to zarówno kwestia lepszej diagnostyki, jak i rosnąca skala występowania tego zaburzenia w społeczeństwie - powiedziała.

Ekspertka podkreśliła, że w Polsce poważnym problemem jest wciąż kwestia akceptacji w społeczeństwie dziecka, które funkcjonuje inaczej. Dla osób z autyzmem nie ma pracy. Wsparcia wymagają też sami rodzice autystycznych dzieci.

- Coraz częściej problem jest też z dostępnymi miejscami w przedszkolach dla takich dzieci. Brakuje specjalistycznej kadry, brakuje też oddziałów dla starszych osób. Na poziomie warsztatów terapii zajęciowej czy środowiskowego domu samopomocy to wsparcie też jest niestety niewielkie; tych osób nie bardzo chce się przyjmować do takich placówek - dodała.

Aneta Wojciechowska podkreśliła, że nie ma dokładnych danych dotyczących liczby osób z autyzmem w Polsce.

Rafał Pogrzebny (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum