PE: specjalna komisja śledcza ds. grypy A/H1N1 już w czerwcu?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 19:44

W Parlamencie Europejskim powstanie specjalna komisja śledcza ds.reakcji Unii Europejskiej na grypę A/H1N1.

PE: specjalna komisja śledcza ds. grypy A/H1N1 już w czerwcu?

Europosłowie podejrzewają, że pod wpływem sektora farmaceutycznego i nieuzasadnionej paniki, kraje członkowskie dopuściły się marnotrawstwa publicznych pieniędzy na szczepienia.

Jak poinformował w czwartek europoseł Bogusław Sonik (PO), grupie 14 deputowanych, do której sam należy, udało się zebrać wymaganą liczbę prawie 200 podpisów członków Parlamentu Europejskiego pod apelem w sprawie powołania komisji śledczej, która ma zbadać okoliczności zakupu szczepionek przeciwko nowej grypie. Teraz wniosek trafi do tzw. konferencji przewodniczących frakcji politycznych PE, która, zdaniem Sonika, już w czerwcu powoła komisję śledczą.

Celem komisji będzie ustalenie mechanizmów działania instytucji unijnych w sytuacjach kryzysowych. Posłowie zbadają, dlaczego nie zadziałał mechanizm realnej oceny ryzyka. KE, zamiast uspokajać panikę, tylko ją wzmacniała, zachęcając do zakupu szczepionek.

Komisja miałaby też zbadać mechanizm wprowadzenia w obieg szczepionek na grypę A/H1N1 w rekordowo krótkim czasie, między innymi nawiązując do opinii dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, która stwierdziła, że jest to pierwszy w historii przypadek, gdy szczepionka została dopuszczona na rynek na podstawie tak małej liczby danych.

Jak twierdzi Sonik, Polska jest postrzegana jako państwo, w którym wobec narastającej paniki władze zachowały spokój i domagały się rzetelnej informacji od firm farmaceutycznych. Minister zdrowia Ewa Kopacz ma być w związku z tym zaproszona na spotkanie komisji śledczej oraz poproszona o przedstawienie analizy, która stała się podstawą do podjęcia decyzji o rezygnacji z zakupu szczepionki.

W grupie 14 europosłów, którzy od marca domagali się powołania komisji, najbardziej aktywni byli francuscy eurodeputowani. Francuski rząd kupił ponad 90 mln dawek szczepionek (początkowo eksperci zalecali dwie dawki na osobę, by szczepienie było skuteczne), a na kampanię szczepień wydał prawie 1 mld euro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum